Sněmovna schválila takzvaný Magnitského zákon. Umožní zmrazit majetek zločinných cizinců

Premiér Petr Fiala (ODS) na schůzi poslanecké sněmovny (Profimedia)

Premiér Petr Fiala (ODS) na schůzi poslanecké sněmovny | FOTO: Profimedia

Poslanecká sněmovna v pátek schválila zákon, který umožní postihovat cizince, již se dopustili mezinárodních zločinů. Tomuto typu zákonů se podle amerického precedentu říká Magnitského zákon.

Premiér Petr Fiala schválení zákona oznámil na twitteru: „Sněmovna dnes schválila tzv. Magnitského zákon, který umožní například zmrazit majetek nebo zakázat vstup do země cizincům, kteří se dopouštějí závažných mezinárodních zločinů – splnili jsme tak další programový bod vládního prohlášení. Děkuji všem, kteří pro zákon hlasovali.“

Magnitského zákon, oficiálně známý jako Russia and Moldova Jackson-Vanik Repeal and Sergei Magnitsky Rule of Law Accountability Act of 2012, je dvoustranný zákon přijatý Kongresem USA a podepsaný prezidentem Barackem Obamou v prosinci 2012, jehož cílem je potrestat ruské úředníky odpovědné za smrt ruského daňového právníka Sergeje Magnitského v moskevském vězení v roce 2009 a také udělit Rusku status trvalých normálních obchodních vztahů.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Globální Magnitského zákon z roku 2016 opravňuje vládu USA k uvalení sankcí na zahraniční vládní úředníky po celém světě, kteří jsou považováni za osoby porušující lidská práva, ke zmrazení jejich majetku a k zákazu vstupu do USA.

V roce 2009 zemřel v moskevském vězení ruský daňový právník Sergej Magnitskij, který vyšetřoval podvody v hodnotě 230 milionů dolarů, do nichž byli zapleteni ruští daňoví úředníci. Magnitskij byl ruskými úředníky obviněn ze spáchání podvodu a zadržen. Během pobytu ve vězení se u Magnitského objevily žlučové kameny, zánět slinivky břišní a zánět žlučníku a několik měsíců mu nebyla poskytnuta lékařská péče. Po téměř ročním věznění byl ve vazbě ubit k smrti.

Magnitského přítel Bill Browder, významný podnikatel amerického původu, který po rozpadu Sovětského svazu intenzivně pracoval v Rusku, případ zveřejnil a lobboval u amerických představitelů za přijetí zákona postihujícího ruské osoby zapojené do korupce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články