Sněmovna schválila vládní daňový balíček. Zvýšit se má DPH na alkohol i cigarety

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (oba ANO)
 (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (oba ANO) | FOTO: ČTK

Poslanecká sněmovna dnes schválila v druhém čtení vládní daňový balíček, který by měl mimo jiné zvýšit daň u alkoholu a cigaret. Podle opozice se ovšem nejedná o boj se závislostmi, ale pouze snahu kabinetu o zvýšení výběru daní. Kritika směřovala především na to, že vládě dochází peníze na zvyšující se platby mandatorních výdajů, a tak se snaží zdaňovat, co jde. Nevládní poslanci totiž požadovali reciproční snížení jiných daní, ale jejich návrh členové vlády v čele s ministryní Alenou Schillerovou vytrvale odmítají (ANO). 

Eric Drooker

Součástí plánu na změnu výběru daní je navíc také zdanění technických rezerv pojišťoven. ,,Navržené zdanění je vlastně ve výši jednoho ročního zisku celého sektoru. Prý je to spravedlivé. No, pro klienty pojišťoven to spravedlivé není! Porovnávat to s rezervami, které mohou vytvářet jiné podnikatelské subjekty, není fér, protože to je úplně jiný režim. Opakovaně jsem žádal na rozpočtovém výboru náměstka paní ministryně, aby mi uvedl případ z jiné evropské země, a neuvedl, protože nemohl. Nikde jinde takový nápad neměli,“ řekl během rozpravy Zbyněk Stanjura (ODS).

Návrh zákona nyní poputuje do třetího čtení. V případě, že zůstane zachovaná vládní koalice ve složení ANO, sociálních demokratů s podporou komunistů, nenajde opozice zřejmě dostatek hlasů, aby se ji podařilo schválení novely zákona zvrátit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]