Sněmovna schválila zrušení superhrubé mzdy. „Nesmysl, tento krok zaplatí generace po nás,“ rozohnil se Kalousek

ČTK

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Vyostřené jednání v poslanecké sněmovně se protáhlo až do druhé hodiny ranní. Během něj poslanci ANO, ODS a SPD podpořili návrh z pera premiéra Andreje Babiše na zrušení superhrubé mzdy. Ke schválení jim stačilo 68 hlasů. Balíček zahrnuje také nové sazby daně z příjmů z hrubé mzdy 15 a 23 procent.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové jde o „největší snížení daní v novodobé historii“, avšak státní rozpočet přijde o zhruba o 130 miliard korun. „Je to 87 miliard pro státní, 31 pro obecní, 12 pro krajské (rozpočty),“ řekla.

Návrh našel podporu u ODS, která se o zrušení superhrubé mzdy zasazuje již delší dobu. „Po letech vytrvalého úsilí jsme prosadili náš návrh a superhrubou mzdu se podařilo zrušit. A co to znamená? Každý zaměstnanec bude mít o přibližně 7 % čistého navíc,“ napsal předseda strany Petr Fiala.

Noční emotivní vlna kritiky

Noční hlasování provázela i značná vlna kritiky. „V případě prodloužení nouzového stavu ve sněmovně zvítězil rozum, který ji však opustil při hlasování o daňovém balíčku. V příštích měsících a letech nás bude hlava bolet nejen z následků covidu, ale i z nezodpovědné sekery zaseklé poslanci ANO, ODS a SPD,“ komentoval výsledek hlasování předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček.

Kritikou nešetřil ani předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Tak obrovský dopad výpadku příjmů ve výši 130 miliard korun do příštích let na státní rozpočet, rozpočty obcí, měst a krajů KDU-ČSL nepodpoří. I když to vypadá velmi lákavě, tak tady musí být poslanci, co mají odpovědnost za tuto zemi a její budoucnost. Ty dluhy někdo musí zaplatit,“ upozornil a dodal: „Zákonodárce tady není od toho, aby dělal jen na první dojem líbivá rozhodnutí, ale od toho, aby rozhodoval zodpovědně a v zájmu společnosti a této země nejen pro krátkodobý pozitivní efekt, ale také se zodpovědností za budoucnost. Na to druhé dnes většina poslanců nemyslela.“

Ještě ostřejší tón zvolil ve vystoupení před zákonodárci předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Je to takový nesmysl, takový amatérismus. Za to ponesete odpovědnost, já vám to budu připomínat, dokud budu živ. Nebudu už členem sněmovny, ale budu vám vždycky říkat, že jste tento den rezignovali na udržitelnost penzijního a zdravotního systému. A to protože jste se rozhodli salámovou metodou odhlasovat hloupý a populistický Babišův návrh,“ prohlásil.

„Za tento krok zaplatíte náklady dluhové služby a zaplatí to generace po nás. Pokud bude tento zákon schválen ve znění pozměňovacích návrhů, tak to bude znamenat, že každý rok si kvůli strukturálnímu snížení budeme muset půjčit o 70 až 80 miliard korun více. Výrazně se zhorší šance na udržitelnost penzijního a zdravotního systému,“ dodal Kalousek. 

I přes tento hlasitý apel však většina poslanců hlasovala pro přijetí daňového balíčku – včetně návrhu na zrušení superhrubé mzdy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner