Poslanci nepodpořili ústavní žalobu na prezidenta

Prezident Miloš Zeman, v pozadí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský (ČTK)

Prezident Miloš Zeman, v pozadí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský | FOTO: ČTK

Poslanecká sněmovna dnes odmítla podpořit ústavní žalobu na prezidenta republiky. Pro přijetí senátního návrhu hlasovalo 58 z přítomných 130 poslanců s tím, že pro schválení byl třeba dvoutřetinový souhlas 120 zákonodárců.

Zatímco opoziční poslanci z řad ODS, Pirátů, TOP 09, STAN a lidovců žádali, aby jednání Miloše Zemana posoudil Ústavní soud, koalice společně s poslanci SPD, komunistů a nezařazených včetně představitelů nově vzniklého hnutí Trikolóra prezidenta podržela. V historii samostatné České republiky se navíc Parlament zabýval návrhem vůbec poprvé.

Na začátku samotného čtvrtečního jednání představil návrh členům horní komory jeden z jeho iniciátorů senátor Václav Láska (SENÁTOR 21): „Buď budeme mlčet a přijmeme skutečnost, že prezident republiky v rozporu s ústavními pořádky zavádí prezidentský systém a uzurpuje si pravomoci, které mu nenáleží, nebo se ozvat a nechat Ústavní soud, ať zhodnotí prezidentovy kroky a stanoví pravidla výkonu mandátu nejenom pro prezidenta současného, ale i pro prezidenty budoucí.“

Vedle silnějšího mandátu díky přímé volbě, patřil mezi nejčastější argumenty odpůrců žaloby i fakt, že návrh obsahoval více skutků, a to i z minulého funkčního období. „Ústavní žaloba musí být podána vždy bezprostředně po tvrzeném porušení ústavního pořádku. Navíc jeho nový mandát byl přece legitimizován volbami a těmi 2,8 miliony hlasy. Voliči prezidenta Miloše Zemana asi věděli, co dělal v minulém volebním období, jak se choval, jak mluvil, jak vystupoval, a přesto byl zvolen prezidentem České republiky,“ řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Pozapomněl ovšem na to, že by se Ústavní soud zabýval jednotlivými body žaloby zvlášť.

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09)

Ale na čem se shodli i vládní poslanci, bylo hrubé porušení Ústavy v případě natahování lhůty během situace na resortu kultury. „U nejmenování a neodvolávání ministrů se navíc opakuje jedna ústavně významná okolnost, a sice, že nedošlo k podání kompetenční žaloby. Prezident republiky a předseda vlády jednali v politickém souladu,“ připomněla Kateřina Valachová (ČSSD) letní tahanice kolem ministerstva kultury.

Ani tak se poslanci sociálních demokratů nerozhodli hlasovat pro schválení návrhu ústavní žaloby na prezidenta. V pozdních nočních hodinách tak Miloš Zeman přečkal projednávání a Ústavní soud se jeho chováním zabývat nebude. A to i přes to, že ústavní kapacity v čele s Pavlem Rychetským již dříve avizovali pravděpodobný úspěch žaloby. Současná situace tak nyní nabízí zároveň možný precedens pro budoucí hlavy státu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]