Zlínský kraj patří k těm menším, kde se nevolí velký počet poslanců, čemuž odpovídá i zájem různých významných politiků a političek zde kandidovat. Ve srovnání s hvězdnou Prahou, Středočeským, ale třeba i Ústeckým krajem tady na kandidátních listinách najdeme jen velmi málo známých osobností. Politické strany, hnutí a koalice sem zpravidla spíše neposílají svá největší esa a trumfy. Ty si nechávají pro jiné volební kraje. Přesto stojí za to se podívat podrobněji na některé politické harcovníky a harcovnice, kteří se ve Zlínském kraji ucházejí o hlasy voličů.
Když srovnáme celostátní volební výsledky v roce 2017 s tím, jak dopadly sněmovní volby ve Zlínském kraji, dobereme se k několika ne zcela překvapivým závěrům. Většina významnějších subjektů zde získala méně procent, než kolik obdržela celostátně. Platí to stejně tak pro občanské demokraty, hnutí ANO, ČSSD, komunisty, Piráty a samozřejmě i pro TOP 09. Hnutí Starostové a nezávislí na tom bylo o něco málo lépe (5,82 procenta ku 5,18 procenta).
Naproti tomu výrazně lepšího výsledku než na celorepublikové úrovni v tomto kraji dosáhla SPD Tomia Okamury (12,9 procenta ku 10,64 procenta) a úplně nejlepšího nepřekvapivě křesťanští demokraté (5,8 procenta ku 11,41 procenta). Ve volbách v roce 2013 byla situace velmi podobná. Jediné dvě strany, které zde získaly lepší výsledek než celostátně byly KDU-ČSL a Úsvit Tomia Okamury.
V čele politických uskupení tady většinou nefigurují příliš známé osobnosti. Lídrem koaliční kandidátky Pirátů a hnutí STAN je pirátský poslanec František Elfmark. Na první příčce koalice SPOLU pak najdeme předsedu sněmovního výboru pro evropské záležitosti a místopředsedu lidovců Ondřeje Benešíka.
Jedničkou na kandidátce Okamurovy SPD je příznačně Vladimír Zlínský. Komunisty pak do volebního klání vede poslankyně a místopředsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Marie Pěnčíková, která na sebe v poslední době upozornila tím, že je ve sněmovně předsedkyní Vyšetřovací komise k ekologické katastrofě na řece Bečvě, ale jinak je prakticky neznámá a neviditelná.
František Čuba a konec jedné senátorské kariéry
Mezi nejzajímavější kandidáty v tomto volebním kraji tak patří předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček, který je lídrem kandidátky Babišova hnutí ANO, a Alena Gajdůšková, která zde kandiduje z prvního místa sociálně demokratické kandidátní listiny. Potom rovněž zaujme dvojka na kandidátce Pirátské strany a Starostů a nezávislých, kterou je bývalý předseda hnutí STAN a někdejší šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.
Radek Vondráček kandiduje jako lídr hnutí ANO ve Zlínském kraji už potřetí. Za zmínku stojí to, že v roce 2013 ještě nebyl členem hnutí ANO. V dalších volbách o čtyři roky později jím už byl a v únoru 2019 se dokonce stal jeho místopředsedou.
Petr Gazdík se dostal do sněmovny poprvé v roce 2010, když kandidoval jako jednička na kandidátní listině TOP 09, na které se tehdy vyskytovali rovněž zástupci hnutí STAN. Stejná situace se opakovala v roce 2013, jen s tím rozdílem, že Gazdík v té době získal jediný mandát, který zde topka obdržela. V posledních sněmovních volbách už byl Petr Gazdík lídrem kandidátky Starostů a nezávislých a opět obsadil jediné poslanecké místo, na které Starostové dosáhli.
Podrobněji se zastavme u Aleny Gajdůškové, která je v mnoha ohledech navýsost zajímavou postavou. Bývalá místopředsedkyně ČSSD je neodmyslitelně spojena právě se Zlínským krajem. Od loňského roku působí jako zdejší krajská zastupitelka a dlouhé roky také bývala členkou zastupitelstva města Zlín. Hlavně je však spojena s horní komorou parlamentu, kde zasedala v letech 2002-2014. Bývala předsedkyní senátorského klubu sociální demokracie a zastávala i post místopředsedkyně a dokonce i 1. místopředsedkyně senátu.
Její senátní působení ovšem ukončil bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba kandidující v roce 2014 do senátu za Stranu práv občanů Zemanovci, který ji porazil v druhém kole volebního klání. V prvním kole vedl jen o dvě desetiny procentního bodu, ve druhém už ale o více než osm procentních bodů. Čuba, který byl také poradcem prezidenta Miloše Zemana, se však později zasedání horní komory ze zdravotních důvodů přestal účastnit a nakonec po velké kritice na mandát senátora rezignoval.
Z horní komory parlamentu do dolní
Gajdůšková se ovšem nevzdala a usilovala o svůj politický návrat. Nejprve v roce 2016 kandidovala jako lídryně sociálně demokratické kandidátky do krajského zastupitelstva ve Zlínském kraji. Tehdy ale její kandidatura neprošla nově zavedenými stranickými primárkami. Jako jednička kandidátky potřebovala získat nejméně padesátiprocentní souhlas členů, obdržela však pouze 46,1 procenta, takže nakonec pozici lídryně musela opustit.
Bývalá místopředsedkyně senátu však nehodila flintu do žita ani poté a o svůj politický comeback se pokoušela i nadále. Podařilo se jí to v roce 2017, kdy byla poprvé zvolena do poslanecké sněmovny. Gajdůšková zde kandidovala z druhého místa, ale díky preferenčním hlasům přeskočila lídra kandidátky, kterým byl dosavadní poslanec za sociální demokraty Antonín Seďa. Někdejší senátorka tak získala jediný poslanecký mandát, který v tomto volebním kraji ČSSD obdržela.
V loňských krajských volbách pak Alena Gajdůšková byla dokonce zvolena i do zastupitelstva Zlínského kraje na společné kandidátce sociální demokracie a Zelených. Gajdůšková se vyskytovala až na sedmé příčce kandidátní listiny, přesto zásluhou preferenčních hlasů obsadila jedno ze čtyř míst, na které sociálně demokratická strana dosáhla.
Bude proto velmi zajímavé sledovat, jestli se Gajdůšková opět do sněmovny dostane, či nikoli, a zda se její politická kariéra bude chýlit k závěru, nebo bude dále pokračovat. Tentokrát ale rozhodne spíše celostátní výsledek sociálních demokratů než počet preferenčních hlasů pro někdejší 1. místopředsedkyni horní komory parlamentu.
Pro úplnost dodejme, že z první příčky kandidátky Strany zelených se o hlasy voličů ve Zlínském kraji uchází spolupředseda Zelených Michal Berg a za uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci pak z 22. místa kandiduje bývalý senátor a podnikatel Ivo Valenta. V každém případě však platí, že ve Zlínském kraji se chleba lámat nebude, i když pozorovat další osudy Aleny Gajdůškové je jistě atraktivní podívaná.