Sněmovní komise podá kvůli OKD trestní oznámení na Sobotku, Urbana, Dlouhého, Skalického, Bakalu a Koláčka

(F24)

Sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD dospěla k závěru, že v procesech došlo k pochybení, a podává tak trestní oznámení na bývalé ministry Bohuslava Sobotku, Milana Urbana, Vladimíra Dlouhého, Jiřího Skalického a podnikatele Zdeňka Bakalu a Viktora Koláčka. Na sněmovním webu by navíc měla být zveřejněna kompletní závěrečná zpráva. 

Jeden ze závěrů komise například zní, že už na samém začátku procesu došlo k pochybení tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého, protože samotná realizace, tedy vkládání bytového fondu do společnosti OKD, neměla oporu v tehdy platných zákonech.

„Podle názoru komise došlo k pochybení tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého, kdy samotná realizace, vkládání bytového fondu do společnosti OKD, neměla oporu v tehdy platných zákonech. To znamená, že pokud je tento právní názor správný, tak do této chvíle je bytový fond stále v majetku státu, i přesto, že tomu zápis v katastru nemovitostí do této chvíle neodpovídá,“ oznámil jeden z výsledků šetření komise její předseda a poslanec Lukáš Černohorský (Piráti).

Komise se zabývala i samotnou ztrátou majoritního podílu a došla k závěru podat trestní oznámení pro porušování povinnosti při správě cizího majetku. „V tomto případě na Vladimíra Dlouhého, který byl tehdy ministrem průmyslu a obchodu, Jiřího Skalického, který byl tehdy ministrem pro správu národního majetku a jeho privatizaci, Pavla Šandu, což byl šéf sekce majetkových účastí ve Fondu národního majetku (FNM), Romana Češku, předsedu Fondu národního majetku, a Jaroslava Jurečku, který byl náměstkem ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci, který ve výsledku to schválení snížení základního jmění na úkor státu podepsal,“ dodal Černohorský.

V souvislosti s trestními oznámeními se už objevila i jména někdejších členů vlády za ČSSD – Bohuslava Sobotky a Milana Urbana. Ti byli u prodeje menšinového státního podílu černouhelné firmy v roce 2004.

(ct24.ceskatelevize.cz)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]