Sněmovnu asi povede Pekarová Adamová. „Nejsme padlí na hlavu,” komentoval Jurečka

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. (se souhlasem TOP 09)

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. | FOTO: se souhlasem TOP 09

Předsedkyní poslanecké sněmovny se pravděpodobně stane Markéta Pekarová Adamová (předsedkyně TOP 09). Šéf lidovců Marian Jurečka Právu sdělil, že koalice SPOLU tuto funkci nechce přenechat jiné straně z taktických důvodů. Informaci přinesly také Novinky.cz.

„Oni (ANO) nejsou vítězové voleb a bylo by to (přenechání předsednictva sněmovny) velkým taktickým pochybením. Předseda sněmovny může v dané situaci být klíčový, protože může pověřovat sestavením vlády. Proto to nedáme do rukou představiteli ANO. Nejsme padlí na hlavu,“ řekl Právu šéf lidovců Marian Jurečka. Také však připustil, že je koalice SPOLU připravena respektovat výsledek voleb v otázce poměrového zastoupení složení vedení dolní komory.

Jménem, o kterém se v souvislosti s postem předsedy sněmovny mluví nejčastěji, je Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09. S téměř 50 tisíci preferenčními hlasy má na své straně silný voličský mandát. Pro Novinky.cz však uvedla, že obsazení vedení sněmovny a jednotlivých resortů zatím není na pořadu dne.

Dalšími možnými kandidáty na vedoucího sněmovny jsou poslanec Marek Benda z ODS, který ve sněmovně poprvé zasedl v roce 1993 a ze všech stávajících poslanců má tak s jejím chodem nejbohatší zkušenosti. Vyloučeno je pokračování jejího dosavadního šéfa Radka Vondráčka (ANO) vzhledem k taktickému zachování funkce v rámci koalice SPOLU.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]