Snižování DPH u energií či pohonných hmot by způsobilo skokový růst inflace, zdůraznila Pekarová Adamová

Markéta Adamová Pekarová (TOP 09) (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská)

Markéta Adamová Pekarová (TOP 09) | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská

Předsedkyně sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předsedkyně opozičního poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová se přely ohledně pomoci obyvatelům kvůli zdražování energií nebo pohonných hmot. Pekarová Adamová v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News opět odmítla plošnou podporu jako populistickou. Schillerová zase obvinila vládní koalici z arogance moci.

„Vlády se nemají starat o lidi, vlády se mají postarat o to, aby tady bylo bezpečno, bezpečí je první předpoklad toho, aby se nám vůbec nějak dařilo,“ řekla Pekarová Adamová v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Snižování daně z přidané hodnoty u energií nebo pohonných hmot, jak to navrhuje ANO, je podle ní krátkodobé řešení, které by posléze způsobilo skokový růst inflace. „Udělat plošná populistická opatření není dlouhodobě udržitelné ani to není řešení,“ prohlásila.

(Týdeník FORUM)

Schillerová zopakovala, že v zahraniční politice má kabinet podporu hnutí ANO, lidé ale podle ní chtějí vidět konkrétní opatření, která by pro ně kabinet udělal. „Antibabiš vám už moc dlouho nevydrží,“ řekla předsedkyně klubu ANO. Zdůraznila, že hnutí pomoc ukrajinským uprchlíkům nezpochybňuje, a připomněla, že všechny vládní předlohy, které se této pomoci týkaly, poslanci hnutí ve sněmovně podpořili.

Pekarová Adamová nepřímo zkritizovala zejména předsedu ANO Andreje Babiše, jenž často opakuje, že pomoc Ukrajincům je sice záslužná, vláda ale nesmí zapomínat na vlastní občany. Podle předsedkyně sněmovny je základním cílem porážka ruského prezidenta, „diktátora“ Vladimira Putina, což se podaří podle ní jen tehdy, pokud bude demokratický svět i česká společnost jednotná. „Každý, kdo se nesnaží pomoci, každý, kdo se snaží na tom profitovat, ať už štvaním částí společnosti proti sobě, nebo proti uprchlíkům, pomáhá diktátorovi Putinovi,“ prohlásila.

Schillerová zase poukazovala na rostoucí inflaci, která přesáhla 11 procent. „Lidé mají problémy teď,“ zdůraznila. V důsledku zvyšujících se cen má vláda více peněz z daně z přidané hodnoty a jejich část by měla lidem vrátit, míní.

Pekarová Adamová ale trvala na tom, že stát má pomáhat jen těm lidem, kteří zdražování nezvládnou, což podle ní také činí. „Děláme všechno pro to, aby dopady na občany nebyly tak masivní,“ uvedla.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]