Snižte daň na pohonné hmoty, vyzval Joe Biden. U zákonodárců asi narazí

Americký prezident Joe Biden (ČTK/AP)

Americký prezident Joe Biden | FOTO: ČTK/AP

Americký prezident Joe Biden vyzval Kongres, aby na tři měsíce do konce září zrušil federální daň z pohonných hmot. Chce tak bojovat proti jejich rekordním cenám u čerpacích stanic a poskytnout v létě dočasnou úlevu americkým rodinám. Biden to podle tiskových agentur řekl v dnešním projevu v Bílém domě.

„Můžeme cenu snížit a poskytnout rodinám aspoň malou úlevu,“ uvedl prezident. Vyzval také jednotlivé americké státy, aby dočasně pozastavily své daně z pohonných hmot, které jsou často vyšší než ta federální. Velké ropné společnosti pak Biden požádal, aby při čtvrteční schůzce s jeho ministrem energetiky přišly s nápady jak obnovit nevyužité kapacity rafinerií.

()

Biden a jeho poradci o intervenci do ceny benzinu diskutovali celé měsíce. Tlak, aby jednali, rostl, protože rekordně vysoké ceny benzinu snižují důvěru v prezidenta a tedy také šance demokratů na udržení většiny v Kongresu v listopadových volbách.

Pozastavení federální daně z benzinu ve výši 18,4 centu (asi 4 Kč) za galon (asi 2,8 litru) a daně z nafty 24,4 centu by vyžadovalo souhlas Kongresu. To podle agentury Reuters činí Bidenovu výzvu do značné míry symbolickou, protože odpor k snížení daně na nulu vyjadřují zákonodárci jak z řad republikánů tak demokratů, podle nichž bude mít na ceny jen omezený dopad.