Snowden v Rusku kritizuje nové protiteroristické zákony: Masový dohled nefunguje

Eric Drooker

Bývalý konzultant amerických špionážních služeb Edward Snowden, který před třemi lety zveřejnil kompromitující údaje o rozsáhlých aktivitách amerických rozvědek a nyní žije v Rusku, kritizoval protiteroristické zákony schválené v pátek dolní komorou ruského parlamentu.

Na Twitteru je označil za neospravedlnitelné porušování práv.

Novely zákonů, které Státní duma v pátek schválila, počítají mimo jiné s uložením až doživotního trestu za mezinárodní terorismus, s tresty za veřejné výzvy k násilnému svržení vlády a k útoku na velvyslanectví, jakož i za neoznámení chystaného teroristického činu. Snižují také věk pro trestní odpovědnost za terorismus na 14 let.

K tomu, aby tyto právní předpisy vstoupily v platnost, musí je ještě schválit horní komora parlamentu, Rada federace, a podepsat prezident Vladimir Putin.

„Masový dohled nefunguje. Tento návrh zákona vezme peníze a svobodu všem Rusům, aniž zlepší bezpečnost. Neměl by být podepsán,“ napsal Snowden na svém twitterovém účtu. „Ruský nový zákon o Velkém bratru je nepoužitelný a neospravedlnitelně porušuje práva…,“ poznamenal rovněž.

Velký bratr Snowden tě sledoval!

Výraz Velký bratr se používá jako obecné označení pro vládní sledování, odposlechy a podobná narušení soukromí. Svůj původ má v románu 1984 George Orwella, z něhož pochází i známý výrok „Velký bratr tě sleduje!“.

Ruským parlamentem schvalované zákony také uloží operátorům po tři roky uchovávat údaje o uskutečněných spojeních a zaslaných textových zprávách a po šest měsíců uchovávat i jejich obsah. V případě poskytovatelů internetového připojení bude lhůta pro uchovávání údajů jeden rok.

Někdejší spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) v roce 2013 prozradil světu množství podrobných informací odhalujících netušený rozměr amerického tajného vládního programu elektronické špionáže. Mezi sledovanými byli i nejvyšší představitelé spojeneckých zemí, například německá kancléřka Angela Merkelová.

Snowden se krátce po svém činu uchýlil do Ruska, kde dostal povolení k pobytu na osobní přímluvu prezidenta Vladimira Putina.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner