Sobecký babišismus. Spolupracovníkům českých vojáků v Afghánistánu hrozí smrt. Vláda jim možná pošle peníze

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Dokonalý příklad sobeckého babišismu můžeme nyní pozorovat ve vztahu vlády ke spolupracovníkům Armády ČR v Afghánistánu. Jde především o tlumočníky, kteří zajišťovali kontakt vojáků s tamními obyvateli. V převážné většině jde o vysokoškolsky vzdělané lidi a jejich rodiny. Pomáhali západním vojákům, ze strany rychle postupujícího Tálibánu jim teď hrozí smrt. Přesněji řečeno, smrt jim nehrozí, v případě dopadení je zabijí.

Vzhledem k tomu, jak rychle Tálibán postupuje a že už ovládá dvě třetiny území Afghánistánu, je přesnější konstatovat, že spolupracovníky smrt čeká, pokud se nedočkají velice rychlé pomoci.

A jak si vláda představuje tuto pomoc? Nouzové vyzvednutí a transport do České republiky, azyl? Ne. Podle sdělení ministerstva zahraničí je prioritou poslat tlumočníkům finanční pomoc. To jim jistě udělá velkou radost. Pozorují, jak se jejich země rychle zmenšuje a jak se k jejich domu blíží nepřátelé. A jako pomoc jim přijdou peníze z České republiky. Nejde přitom o nebezpečné osoby. Generál Petr Pavel upozornil, že už když byli spolupracovníci vybíráni, procházeli prověrkou. Pomoc se snaží organizovat i sami vojáci, kteří s nimi v Afghánistánu spolupracovali.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Jenže co by pomocníci českých vojáků mohli čekat od vlády, kterou vede největší sobec široko daleko, za jehož nepřesnosti v majetkovém přiznání může účetní, za údajně ukradenou dotaci může syn a pro něhož je největší zájem vlastní peněženka a prospěch vlastních firem?

Kdyby v Afghánistánu stála zisková chemička pana premiéra, stát už by organizoval záchranu strategického průmyslu. Ale nějací tlumočníci? Ať si dají zmrzku.

I když jde o další neuvěřitelně ostudný kousek vlády Andreje Babiše, tlumočníci nejsou úplně ztraceni. V té hromadě neštěstí, která je a jejich zemi potkala, mají drobné světlo naděje. Překvapivě jde o volby do poslanecké sněmovny, které se v České republice uskuteční za měsíc a půl.

Babiš a spol. totiž nyní čelí silné kritice. A to on nemá rád hlavně před volbami. Takže když mu vyjde průzkum veřejného mínění v tom smyslu, že by ČR měla tlumočníky zachránit, vláda je zachrání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]