Sobotka a další koaliční kozáci nás napálili, tvrdí Babiš

Eric Drooker

Kritika Andreje Babiše vůči koaličním partnerům nabírá poslední měsíce na intenzitě. Po stížnostech, které na sněmu hnutí ANO směroval na ČSSD, nyní ministrovi financí vadí i některé kroky lidovců. Proto si najednou Babiš opět stěžuje na nevýhodnou koaliční smlouvu, kterou jemu a jeho hnutí vnutili ostřílení kozáci a zneužili tak nezkušenosti Babišových lidí ve vrcholné politice. Přitom podle vicepremiéra jeho lidé jsou jediní, kteří svou práci dělají dobře a ostatní by si z nich měli brát příklad a své úřady také vést jako firmu.

Vztahy ve vládě se přiostřily za posledních pár měsíců. Sociální demokracie a její předseda Bohuslav Sobotka totiž přitvrdila při prosazování svého programu a nyní se začali ozývat i zástupci KDU-ČSL. Podle Babiše však problém vznikl hned při domlouvání koalice. „Musím říci, že od těch starých zkušených politických kozáků jsme se nechali napálit už při dohadování koalice,“ řekl pro Hospodářské noviny vicepremiér. „Pan Sobotka je tam dvacet let a za „nové“ lidovce vyjednávali staří kozáci Kasal s Pilipem. My nikoho takového nemáme, nikdo nečekal, že budeme mít ve volbách tolik procent a půjdeme hned do vlády,“ vysvětluje údajně nevýhodnou pozici ANO při vyjednávání.
Dnes bych vyjednával jinak
Pokud by se stejná situace opakovala, přistupoval by k ní odlišně. „Vyjednávali jsme amatérsky, udělali jsme chyby, příliš jsme ustoupili, neměli jsme lidi. Ale já se za to nestydím. Já se učím z chyb. Kdybych znovu vyjednával o koalici, tak to dělám úplně jiným způsobem,“ tvrdí Babiš. „Bohužel koaliční smlouva se už nezmění, protože naši partneři říkají, že je to zákon,“ kritizuje své kolegy ve vládě.

Sociální demokracie dělá líbivou politiku
Jediným řešením, které by Babišovi vyhovovalo, by byl kabinet, kde by se neřešily kompromisy. „Jednobarevná vláda by byla samozřejmě akčnější a čitelně by nesla odpovědnost za veškeré úspěchy i neúspěchy. Hlavní rozpor mezi námi je, že ČSSD dělá líbivou politiku a všechno chce pořád navyšovat. To je špatná cesta zvyšující zadlužení,“ svaluje Babiš vinu za špatné hospodaření na sociální demokraty.

Ať si vezmou příklad ze mě
Přitom by podle ministra financí stačilo, aby si všichni brali příklad z něj. „Já to mám geneticky dané. Já jsem velice šetrný, spořivý člověk. O mně je známo, že jsem škrt. Takto od drobných částek jsem to dělal i ve své firmě. Tehdy jsem podnikal za svoje, ale i teď to dělám stejně. Jdu příkladem,“ chlubí se Babiš. Některé jeho nápady se šetřením ovšem například šéf lidovců Pavel Bělobrádek označil jen za „tupé škrty“, které postrádají hlubší analýzu. „Ano, já jsem zase nechtěl mluvit o jeho cestě na Havlovu lavičku v Oxfordu, což jistě byla prestižní záležitost, ale letěla tam grupa lidí a stálo to devět set tisíc korun. Ale nechci dráždit koaličního partnera,“ reagoval ostře Babiš.

Mé firmy strádají a já neustále čelím útokům

Kromě koaličních partnerů ale Babiše prý trápí i opozice a neustálé tlaky na jeho osobu, které velmi vnímá. „Já tady čelím neustálým útokům kvůli konfliktu zájmů, všichni mě sledují, všechny moje firmy strádají,“ tvrdí druhý nejbohatší Čech. „Já jsem se teďka dostal do úplně absurdní situace, kdy mám radost, že moje firma nevyhrála tendr na dřevo, abych zase neposlouchal ty lži,“ tvrdí muž, jehož společnost na sklonku roku získala jinou, miliardovou zakázku na lesnické práce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články