Sobotka: Babišova kampaň proti reorganizaci se zhroutila jako domeček z karet

ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka. | FOTO: ČTK

Kampaň hnutí ANO a jeho předsedy Andreje Babiše proti loňské policejní reformě byla podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) založená na nepravdivých informacích a pomluvách. Předseda vlády na Facebooku uvedl, že na základě dnes zveřejněné zprávy sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie se Babišovy konstrukce zhroutily jako domeček z karet. Ministr financí by se podle něj měl omluvit za výroky, které adresoval policejnímu prezidentovi a ministrovi vnitra.

Sobotka uvedl, že jednomyslně přijaté závěry komise jsou jasné. „Tvrzení o ‚brutálním úniku informací‘ ze strany policejního prezidenta se nepotvrdila. Nebyly prokázány spekulace, že policejní reorganizace byla údajně realizovaná pod politickým tlakem a na základě politického zadání za účelem odstranění Roberta Šlachty z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ),“ napsal Sobotka.

Premiér i další členové ČSSD na tiskové konferenci zdůraznili, že komise složená ze členů všech sněmovních klubů se na zprávě shodla jednomyslně. „Pracovala s fakty, snažila se věci ověřit, pracovat s důkazy, nezaložila svou zprávu na domněnkách,“ uvedl Sobotka. Sociální demokraté se ohrazovali proti zpochybňování závěrečné zprávy.

Předseda komise Pavel Blažek (ODS) dnes při čtení závěrečné zprávy ve sněmovně konstatoval, že cílem reorganizace nebylo odstranit Šlachtu, omezit činnost policejních útvarů nebo zabránit vyšetřování některých kauz. ANO loni hrozilo kvůli reorganizaci výpovědí koaliční smlouvy, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podle hnutí chtěl destabilizovat policii.

Sobotka proto tvrdí, že loňská politická politická kampaň ze strany ANO a Babiše byla založena na nepravdivých informacích a pomluvách. „Konstrukce o spiknutí proti ÚOOZ, šířená ANO a médii, patřícími Agrofertu, se dnes na základě zprávy parlamentní vyšetřovací komise zhroutila jako domeček z karet,“ uvedl. Pod Babišův Agrofert spadá mediální dům Mafra, vicepremiér vlastní i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko.

Babiš by se podle premiéra měl omluvit policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému i Milanu Chovancovi za výroky, které pronesl na jejich adresu během loňského sporu o reorganizaci, ale nepotvrdily se.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner