Sobotka by nejraději vyrazil z vlády Ťoka. Jenže nemůže

Andrej Babiš s ministry Danem Ťokem a Richardem Brabcem (ČTK)

Andrej Babiš s ministry Danem Ťokem a Richardem Brabcem | FOTO: ČTK

Ministr dopravy Dan Ťok by mohl odvádět lepší práci a premiér Bohuslav Sobotka by uvažoval o jeho výměně, kdyby mohl dělat revizi i u ministrů z koaličních stran. Sobotka to řekl v rozhovoru pro sobotní Právo. Jistěže takovou revizi jako předseda vlády dělat může a dokonce je to jeho povinnost, pokud je přesvědčen, že některý z ministrů nestačí na svoji práci nebo ji dělá špatně. Jenže Sobotka se bojí jako čert kříže dalšího otevřeného konfliktu se svým vicepremiérem Andrejem Babišem. Ten tento týden zdůraznil, že žádného z ministrů nominovaných jeho hnutím ANO měnit nehodlá.

Po případném Ťokově odvolání by tak téměř jistě následovala okamžitá a pádná odveta ze strany babišistů. S největší pravděpodobností by měla podobu hrozby pádem vlády v situaci, kdy preference Babišova ANO podle průzkumů rostou, zatímco popularita Sobotkovy ČSSD povážlivě klesá, a to i v důsledku permanentní palby Babišových médií do koaličního partnera.

Silná slova, ale skutek utekl

„Mám vážné pochybnosti nad tím, jestli budeme schopni naplnit všechny cíle v oblasti dopravy. Myslím, že ministr dopravy Ťok by mohl odvádět lepší práci. Je to jeden z konkrétních příkladů, kde bych uvažoval o výměně, kdybych mohl dělat takto důkladnou revizi i u ministrů koaličních stran,“ řekl Sobotka na dotaz Práva, s kterými ministry z ANO nebo KDU-ČSL je nespokojen a vyměnil by je, pokud byste mohl?

Stejného názoru byl i ministr vnitra a statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec, který v pátek na twitteru naznačil, že Babiš by měl Ťoka vyměnit. „Mýto problém, dráhy problém, na silnicích parkoviště. Co začít konečně řídit svůj tým jako firmu, a dát pár lidem taky padáka?“ napsal Chovanec.

Sobotka tak nakonec vymění jenom ministry ze své ČSSD. Jak oznámil v pátek, ze svých funkcí se budou muset poroučet ministr pro lidská práva a rovné příležitosti a šéf legislativní rady vlády Jiří Dienstbier a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. V obou případech jistě k velké radosti Andreje Babiše.

Neschopnost maskovaná bojem proti korupci

Odvoláním Němečka jde Sobotka Babišovi vysloveně na ruku, zatímco v Dienstbierově případě hraje zřejmě roli i jeho malá popularita ve veřejnosti i v ČSSD. Pokud jde o úspěšnost v řízení svých resortů, nemají si ale Dienstbier a Ťok rozhodně co vyčítat.

Ťokovo ministerstvo prodloužilo koncem srpna smlouvu na tříletý výběr mýta s firmou Kapsch za 5,3 miliardy korun bez výběrového řízení, protože nebylo schopné připravit novou soutěž. Resort řízený hnutím ANO ztratil vlastní neschopností téměř tři roky času. Ťok převzal ministerstvo koncem roku 2014, když jej jeho předchůdce Antonín Prachař opouštěl po řadě manažerských selhání. Ťok okamžitě zrušil Prachařův tendr na výběr projektového manažera, který měl připravit soutěž na výběr mýta od roku 2017. Prý nebyl potřeba. O rok později se k Prachařovu nápadu vrátil a bez vědomí vlády, což je v podobných případech podmínka, vybral firmu dvakrát dražší (52 milionů korun), která se navíc podílela na výběru mýta už v roce 2006.

Babiš drží Sobotku pod krkem

Andrej Babiš vidí ale věci jinak a jeho stanovisko obsahuje pro jistotu rovnou i hrozbu. K odvolání Ťoka nevidí důvod, protože „rozhýbal opravy dálnic, celá země je rozkopaná, rozjel projekty, které dlouho stály. Ve svém resortu našel peníze na opravu silnic 2. a 3.třídy“. ČSSD by se ho prý chtěla zbavit, aby mohla znovu dělat kšefty.

„Musel vyřešit mýto, kdy jeho předchůdci i s podporou ČSSD uzavřeli pro stát zcela nevýhodné smlouvy s dodatky, ministr Ťok to vyřešil tak, že státu ještě ušetřil 1,5 miliardy korun. A zabránil tomu, aby se mýto dostalo do rukou společnosti SkyToll, která má vazby právě na ČSSD,“ uvedl. Za další obchod spojený s ČSSD označil Babiš nákup údajně předražených lokomotiv společnosti Škoda Transportation, kterou zastupuje premiérův přítel advokát Radek Pokorný. Babiš tak zmiňuje „kauzy“, o kterých informují jeho Lidové noviny a Mladá fronta Dnes, takže už není jasné, zda cituje své „investigativce“, nebo oni jeho.

„To všechno ČSSD vadí, chápu, že se chce pana Ťoka zbavit, aby si na dopravě znovu mohla dělat volně svoje kšefty, uvedl Babiš. Uzavřel tím, že Sobotka odvolal své dva ministry kvůli prohraným volbám a ANO své ministry podle volebního výsledku neodvolává.

Premiér Sobotka má na pondělí s Ťokem naplánovanou bilanční schůzku jako s prvním z ministrů za koaliční strany. Jak schůzka dopadne, je jasné už předem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]