Sobotka chce odpovědi po Brabcovi. Ministr byl možná „až moc hodný“ na Agrofert

ČTK

Andrej Babiš (vlevo) a Richard Brabec | FOTO: ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka chce vysvětlení od ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) v kauzách, na které před několika dny upozornil Deník Referendum. Ten zmapoval možný neobjektivní přístup ministerstva životního prostředí vůči některým podnikům Agrofertu. Blízkým spolupracovníkem Andreje Babiše byl Richard Brabec už před svým vládním angažmá. Podílel se na kampani ANO a především byl manažerem v chemičkách Agrofertu. Řadu let řídil například Lovochemii.

Aktuální kauza má spočívat v nezákonně benevolentním přístupu Brabcova ministerstva vůči podnikům Agrofertu, konkrétně k přerovské chemičce Precheza, které ministerstvo výrazně snížilo pokutu. Na to upozornily Hospodářské noviny. Dále jde o dva podniky v Kroměříži, masokombinát Kmotr a  zemědělský velkopodnik Navos.

„Jak doložil Deník Referendum ve své reportáži, ministerstvo promíjí oběma podnikům závažné porušování zákona o ochraně ovzduší. Navosu kromě toho Brabcovo ministerstvo odpustilo pokutu. Oba podniky přitom obtěžují obyvatele přilehlých ulic zápachem, prachem, hlukem, dýmem a otřesy, v jejichž důsledku vznikají praskliny v domech. Jejich mimozákonný provoz může mít i závažné zdravotní dopady,“ píše Zuzana Vlasatá z Deníku Referendum.

Pokud jde o kauzu masokombinátu Kmotr, zjednodušeně se stalo to, že společnost Agrofertu si prosadila u ministra z Agrofertu, že každá její udírna bude posuzována jako samostatný provoz, protože při posuzování celého provozu, tedy podle reálného stavu, by Kmotr povolení k provozu nezískal. V takovém případě totiž čtrnáctkrát překračuje limitní kapacitu tisíc tun výrobků denně. Z komínů se nyní valí oblaka hustého mastného kouře a vše je podle ministerstva a České inspekce životního prostředí (podřízena ministru životního prostředí) v pořádku.

V případě společnosti Navos odpustilo ministerstvo pokutu za to, že Navos provozovala zařízení, na které neměla povolení.

„Potvrzuje se, že Babišova firma zneužívá své kontroly orgánu státní správy k získání neoprávněných podnikatelských výhod,“ uzavírá Zuzana Vlasatá, která se podílela na odhalení podivného přístupu ministra Richarda Brabce ke svému mateřskému Agrofertu.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner