Sobotka chce oškubat střední vrstvu. Bohatí totiž vypadají jinak

ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Progresivní daň žádným volebním trumfem sociálních demokratů nebude. Návrh na větší zdanění příjmově silnějších skupin ukazuje, že se ČSSD rozhodla zvítězit nad hnutím ANO co možná nejlevicovějším programem. Jenže ve skutečnosti mu pouze dále vyklízí prostor.

Bohuslav Sobotka nemůže myslet vážně, že bohatství začíná u hrubého platu 50 tisíc korun, tedy u čistého příjmu něco přes 36 tisíc korun. Je celkem jasné, že to on sám ví a že jde jen o taktiku zahrát ve volbách na strunu lidové závisti a přitom se tvářit, že posilujeme solidaritu bohatých s chudými.

Tak především: Bohatý není − až na zanedbatelné výjimky − téměř žádný člověk, který žije pouze z měsíčního platu.

Většina relativně vysokých platů je zaplacena vysokou mírou odpovědnosti, ohromnou časovou náročností a stresem. A lidé s vyššími platy prodávají společnosti svou vyšší kvalifikaci a schopnost se rozhodovat. Tyto relativně vyšší příjmy jsou zcela v pořádku a tyto lidi je třeba podporovat. Už proto, že právě na nich posléze závisí životní úroveň i těch nejslabších.

Návrh ČSSD se možná bude líbit části lidí s nejnižšími příjmy, kteří si tím malinko přilepší. Ale opravdu rozzuří skupinu těch, jejichž příjmy závratné vůbec nejsou a o skutečném bohatství se jim může nechat jenom zdát. A přitom to jsou oni, na nichž zejména stojí fungování ekonomiky a rozvoj, zdraví a i bezpečnost ve společnosti.

Je to útok na inženýry, na lékaře, na primáře, na manažery prodeje, na vedoucí účtáren a finanční ředitele, na ředitele škol, na dispečery letového provozu, na piloty letadel, na vysoké důstojníky, na jaderné fyziky v Temelíně a v Dukovanech a také třeba na všechny vedoucí pracovníky záchranných systémů po celé zemi.

Ale především to je útok na celý střední management po celé zemi. Nikoli tak na ten nejvyšší. Ten se o sebe postará.

Je to útok na střední článek řízení ve všech fungujících firmách a institucích. Takže je to útok na lidi, kteří se denně zodpovídají svým nadřízeným z toho, jak řídí své podřízené. Tedy na lidi, kteří mají nejčastěji žaludeční vředy.

Těm všem chce Bohuslav Sobotka vzít hodně, aby přidal nejslabším příjmovým skupinám málo.

Česká republika je zemí s tak mimořádně nízkými příjmy, že se vede vážná diskuse, zda vůbec patříme mezi vyspělé země.

Zároveň je také zemí, v níž oproti vyspělejším státům existuje jen velmi nízké rozpětí mezi relativně nízkými a vysokými příjmy. Neboli: Již nyní jsme krajně rovnostářskou zemí.

Motorem ke vzestupu společnosti ve všech ohledech je vždy vrstva kvalifikovaných a iniciativních lidí. Motorem ke vzestupu je vyšší přidaná hodnota výrobků, tedy dovednosti a vzdělání konkrétních lidí.

Sociální demokraté si chtějí zachránit kůži před mocenským predátorem se silným tahem na branku. Společně s tímto predátorem tu však už po tři roky zavádějí model superstátu, který smí všechno a všechny může neustále kontrolovat a buzerovat. Vybudovali superstát, který žere a žere a nic moc nám nenese.

ČSSD se ze strachu z volební porážky snaží mířit co nejvíce doleva. Jenže už skoro nemá kam dál jít.

Dál už je jenom komunismus.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner