Sobotka chce přitvrdit proti operátorům a zvýšit jim pokuty až na 50 milionů

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka  (ČTK)

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka chce v poslanecké sněmovně zrychleně prosadit novelu zákona o elektronických komunikacích, kterou by měl v příštím týdnu předložit vládě ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Sobotka se dnes na společné schůzi s ministrem Mládkem a šéfy Českého telekomunikačního úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dohodl na návrhu, který by měl rozšířit pravomoci Českého telekomunikačního úřadu. Ten by nově mohl udělit sankci až do výše 50 milionů korun místo současných 20 milionů. Podle premiéra Sobotky je dále na místě uvažovat o příchodu čtvrtého mobilního operátora.

Výsledkem dnešní schůzky byla mimo jiné dohoda, že do novely zákona o elektronických komunikacích, která se soustředí na zkrácení přechodu k jinému operátorovi na 10 dní a přechod na nový standard DVB-T2, vloží i pravomoc ČTÚ udělovat sankce za nedodržování podmínek přidělení frekvence. „To je nový delikt, který úřad nemohl dosud posuzovat,“ řekl Sobotka.

Dle dohody by se měla zvýšit i maximální výše udělené pokuty z 20 milionů korun na 50 milionů s tím, že by tato pokuta šla uložit opakovaně a celkově by se tak mohla zvýšit až na 100 milionů korun.

„Ministr Mládek má rychle předložit na vládu novelu zákon o elektronických komunikacích. Zajistí silnější ochranu spotřebitelů i větší pravomoci ČTÚ,“ uvedl Premiér Sobotka na svém twitteru.

Premiér uvedl, že situaci začal řešit z důvodu, že Česko patří mezi evropské země, kde mají nejdražší mobilní data. „Vláda nemá přímé nástroje, kromě změny legislativy, jak by mohla do nepříznivé situace zasáhnout,“ uvedl. Podle Sobotky by snížení cen pomohl příchod čtvrtého plnohodnotného mobilního operátora.

Kvůli cenám za mobilní data se Sobotka chystá sejít se zástupci všech mobilních operátorů. Podle slov předsedy ČTÚ Jaromíra Nováka si operátoři musí uvědomit, že poskytování elektronických komunikací je ve veřejném zájmu a že to je i politické téma.

Podle společnosti T-Mobile budou vyšší pokuty brzdit zavádění nových technologií do Česka. „Vysoké pokuty, které stát a EU stále častěji uvalují na soukromé subjekty, brzdí inovace a podnikání, protože v atmosféře strachu se podniká jen velmi obtížně. Inovace jsou přitom spojeny s vyšší mírou rizika než zavedené, rutinně vykonávané činnosti či oblasti, v nichž je míra investic řádově nižší,“ řekla ČTK mluvčí operátora Martina Kemrová.

Naopak konkurenční Vodafone návrh premiéra uvítal. „Vítáme zájem pana premiéra na funkční konkurenci na mobilním trhu. Vodafone dlouhodobě upozorňuje na problémy se sdílením sítí dvou největších operátorů a na diskriminační přístup ke kmitočtům,“ uvedla mluvčí společnosti Markéta Kuklová.

Opoziční ODS Mládka kritizuje, že hraje o zisky operátorů. „To hlavní, co mohlo přispět k rozvoji rychlého internetu v ČR, je 14 miliard z evropských fondů, které mělo ministerstvo vypsat na podporu výstavby optických sítí. Bohužel v tom ministr Mládek a jeho úřad naprosto selhali,“ uvedl v tiskové zprávě Martin Kuba z ODS. Podobně Mládka v pondělí kritizoval i ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle kterého ministr už tři roky věrně pomáhá a slouží svým „kámošům“ u operátorů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]