„Chceme být svobodnou a svobodomyslnou zemí,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka na sjezdu sociální demokracie v Brně. Tato slova zní paradoxně z úst člověka, který připouští vládní koalici s komunisty, známými to zastánci širokých osobních svobod, a Bohumínské usnesení, jimž se sociální demokraté v roce 1995 zavázali s komunisty nespolupracovat, označuje za přežitek. Sami komunisté se přitom do vlády neženou, věčné setrvávání v opozici jim vyhovuje.
Kromě paktů s komunisty však není od věci připomenout si zákony, kterými vláda pod Sobotkovým vedením přispěla ke všemu, jen ne k svobodomyslnější atmosféře v české společnosti. O svobodu společnost většinou nepřichází skokově, ztrácí ji stejně pomalu jako žába přichází o pud sebezáchovy, když se voda kolem ní jen pomalu zahřívá. Svoboda je jako kouř, proklouzne mezi prsty dřív, než si to lidé uvědomí. Ale zpátky se vydobývá těžce. Čím tedy Sobotkův kabinet obdařil občany, aby se ve své zemi cítili svobodněji?
EET: Srdcí podnikatelů šampion, z dílny velkopodnikatele k likvidaci konkurence. Perfektně připravený zákon, pan ministr totiž „nevěděl, kolik druhů podnikání u nás máme“. Údajně nevěděl ani o udavačském webu, který nabízel pokřiveným povahám možnost poštvat anonymně finančák třeba na sousedy. Zatímco ministr má právo nevědět, podnikatelé vědět musejí. Nad hlavami se jim jako Damoklův meč vznáší likvidační pokuta při sebemenší chybě. Bič na nenažrané květinářky, zmrzlináře a majitele venkovských obchůdků, kteří si vozí zadky v mercedesech a stát okrádají o miliardy.
Kontrolní hlášení DPH: Vítěz ankety Absurdita roku 2016 za stále nové nesmyslné administrativní povinnosti pro podnikatele. Další institut, který má zamezit daňovým únikům, a také další hodiny nad účetnictvím a další byrokratická povinnost pro každého, kdo se drze rozhodl živnostničit. Další hrozba vysokých sankcí, další náklady. Zbytečná úředničina je uvalena na všechny, přestože karuselové podvody, kterým má zabránit, se týkají jen zlomku velkých firem.
Zákaz kouření v restauracích: Likvidační pro podniky na vesnicích a malých městech. Další zásah do podnikání, okořeněn absurditami, jakou je například povinnost vykázat z podniku osobu, která „vypadá, že je pod vlivem alkoholu“. Sankce? Zákaz výkonu činnosti až na dva roky. Hospodští by měli taky zjišťovat, jestli si zákazník po konzumaci alkoholu nepůjde sednout za volant. Personálu hrozí za porušení zákazu pokuta 10 tisíc korun, celému podniku pak 50 tisíc.
Zákaz prodeje o státních svátcích: Vláda vyhověla dlouhodobému tlaku odborů a schválila zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který reguluje prodejní dobu prodejen během osmi určených státních svátků. Za porušení hrozí finanční sankce od České obchodní inspekce, a to ve výši až jednoho milionu korun, v případě recidivy pěti milionů.
Prolomení domovní svobody kvůli vlastnictví zbraně: Záminkou se stala tragédie v Uherském Brodě. Nově policie i bez rozhodnutí soudu může vstoupit do bytu občana kvůli zabavení jeho legálně držené střelné zbraně. Zákon v podstatě znevýhodňuje legální vlastníky. Paradoxně pokud někdo ukradne zbraně, policie u něj může provést domovní prohlídku jen na základě soudního rozhodnutí. Pokud vlastní zbraň legálně a vykazuje „podezřelé znaky“, lze tak učinit i bez soudu.
Zákon o prokazování původu majetku: Lidé, jejichž nárůst majetku nad sedm milionů korun neodpovídá vykazovaným příjmům, musejí nově na výzvu finančních úřadů prokázat, jak ke svému majetku přišli. Například darem od rodičů či jiným zlovolným způsobem. Na udání bdělého občana správce daně nabude „důvodnou pochybnost“, že majetky neodpovídají příjmům, a nebohý majitel rodinného domu v Praze musí ozřejmit své žití si nad poměry. Ruku v ruce s tímto zákonem jde také centrální registr účtů, v němž budou evidovány všechny účty vedené v tuzemských bankách.
Pamlsková vyhláška: Na každém kroku číhala na dítě smrtelná nebezpečí, jakým je například houska s máslem a šunkou. Nesmyslně přísné nařízení, které vykázalo na blacklist i úplně normální potraviny, vedlo k uzavření školních bufetů a hromadnému přesunu školáků do večerek provozovaných u škol, kde si můžou koupit ke svačině snickersku a pytlík Skittles. Studenti osmiletého gymnázia v Uherském Hradišti zřídili černý obchod a prodávali mladším spolužákům párky v rohlíku. Měli velký úspěch a ještě utužili kolektiv.
Povinný rok školky: Problém několika tisíc dětí žijících v nevyhovujících podmínkách vláda vyřešila plošným nařízením povinného roku předškolního vzdělávání pro všechny děti. Dál už neexistuje, že by rodič, například matka na rodičovské nebo v domácnosti, posílal dítě do školky jen v některé dny. Pokud by snad dítě jelo pomáhat prarodičům očesávat třešně, rodiče by mu měli vymyslet nějakou nemoc. Jediný způsob, jak se povinné školce vyhnout, je individuální vzdělávání u dětí předškolního věku, které funguje podobně jako domácí vzdělávání školáků. S pravidelným přezkušováním, jestli si dítě stojí dobře v „určitých schopnostech a dovednostech“.
Tento výčet zdaleka není kompletní. Velmi diskutabilní je i kotlíkový zákon o ochraně ovzduší, vysoká pokuta za urážku veřejného činitele a jiné banálnější přestupky nebo nový shromažďovací zákon rozšiřující pravomoc rozpustit shromáždění i na policisty. V každém případě je Sobotkova vize svobodné a svobodomyslné země zajímavá.