Sobotka: Migrační krizi lze zvládnout jen evropskou spoluprací

Premiér Bohuslav Sobotka (ceskatelevize.cz)

Premiér Bohuslav Sobotka | FOTO: ceskatelevize.cz

Uprchlíci nejsou podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) organizovaná armáda. Nynější migrační vlnu může zvládnout jen evropská spolupráce, nikoli izolované kroky, řekl Sobotka poslancům při dnešní debatě o migraci. Postavil se proti návrhům, aby Česko vystoupilo z Evropské unie nebo bylo oploceno. Jednoduché recepty by na zvládnutí migrační krize nefungovaly, zdůraznil Sobotka. Poslanci diskusi o migraci nedokončili, bude pokračovat v úterý 26. ledna odpoledne.

Přistěhovalecká politika musí mít podle Sobotky pravidla a limity. „Evropa podle mého názoru musí pomoci lidem, kteří utíkají před válkou a kteří utíkají před pronásledováním, ale nemůže to dělat za cenu svého vlastního ohrožení,“ zdůraznil premiér.

Opět se vyslovil pro posílení vnější schengenské hranice, zřízení funkčních hotspotů nebo pro funkční návratovou politiku a spolupráci se státy sousedícími s EU, zejména s Tureckem. Řešením podle Sobotky není stálý mechanismus pro přerozdělování uprchlíků. Skutečnost, že jednotné evropské řešení není dosud funkční, přerůstá v ohrožení schengenského prostoru, poznamenal premiér.

Opět zmínil úvahu o posílení hraniční linie Bulharsko–Makedonie, pokud by se nepodařilo střežit schengenskou hranici v Řecku a hranici v Turecku. V případě, že by nefungovalo ani toto záložní řešení, budou se podle Sobotky patrně zavírat hranice zemí střední a jihovýchodní Evropy. „Česká republika bude připravena, a pokud by se zvýšil migrační tlak na naše území, posílíme ostrahu našich hranic,“ řekl Sobotka.

Poslanci opozičních stran KSČM, ODS a Úsvitu nebyli se Sobotkovým vystoupením spokojeni. Předseda ODS Petr Fiala řekl, že se z premiérova projevu nedozvěděl, jak bude vláda reagovat na aktuální věci. Zmínil se například o německém nebo rakouském stropu pro přijímání uprchlíků. „Obávám se, že vláda žádné řešení nemá. To je velmi nebezpečné, protože imigrační krize se nadále vyostřuje,“ uvedl Fiala.

„Mluvíte jako bruselský politik, nic faktického,“ řekl Zdeněk Ondráček (KSČM). Podobně se vyjádřili zástupci Úsvitu. Šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch soudí, že migrační krize má všechny znaky invaze.

Postoj k řešení migrační krize prezentovala opoziční TOP 09. „Z našeho pohledu je důležité nalézt pragmatické a racionální řešení, které ale zároveň neovlivní možnost cestovat, pracovat a vyvážet zboží v rámci schengenského prostoru,“ řekl novinářům místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Evropa musí trvat na dodržování zákonů a pravidel. „V Evropě nemohou zůstat ti, kteří nebudou dodržovat naše zákony, nepřijmou naše hodnoty a zvyklosti,“ uvedla další místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Také TOP 09 mluví o zřízení evropské pobřežní a pohraniční stráže o dostatečné kapacitě, vytvoření hotspotů i jako detenčních zařízení, zřízení mimoevropských azylových center, o boji s pašeráky lidí, vzniku evropské humanitární a také návratové agentury a o stanovení bezpečných zemí.

Do debaty o migraci se zatím přihlásily na dvě desítky poslanců. Dosud se nikdo z nich nedostal na řadu, poslanci diskutovali jen prostřednictvím krátkých faktických poznámek. Před úterním pokračováním jednání se poslanecké kluby pokusí dohodnout na jeho další formě, aby případně získalo nějaký řád.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články