Sobotka navrhl po dlouhém váhání nového ministra průmyslu

Prezident Miloš Zeman (vlevo) a premiér Bohuslav Sobotka  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman (vlevo) a premiér Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navštívil na Pražském hradě Miloše Zemana s návrhem kandidáta na funkci ministra průmyslu a obchodu. Po únorovém odvolání Jana Mládka (ČSSD) je vedením resortu dočasně pověřen právě Sobotka. Nyní navrhl dosavadního náměstka Jiřího Havlíčka.

Sobotka dlouho váhal, s nominací chtěl přijít až po volebním sjezdu ČSSD. I po něm však téměř dva týdny váhal.

Zeman ve středu Českému rozhlasu řekl, že na rozdíl od minulosti nevidí mezi možnými adepty na ministra žádné kontroverzní jméno, proti kterému by protestoval. „Takže s čím přijde pan předseda Sobotka, tomu patrně vyhovím,“ řekl. Zemanovi vadilo jméno státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy (ČSSD), který byl po Mládkově odvolání označován za hlavního favorita, ale poté oznámil odchod do soukromého sektoru.

Vedle Havlíčka se jako o možných kandidátech hovořilo i o předsedovi Správy státních hmotných rezerv Pavlu Švagrovi. Média označila za kandidáty i poslance Milana Urbana (ČSSD) a dosluhujícího šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše. Ten vážně uvažuje o kandidatuře na prezidenta, ale definitivně se ještě nerozhodl.

Vizitka náměstka ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (40), kterého dnes premiér Bohuslav Sobotka navrhl do čela MPO:

Datum a místo narození: 16. května 1976, Ledeč nad Sázavou (Havlíčkobrodsko)

Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze, fakulta národohospodářská (1994 až 1999); LIGS University v Praze, marketing a komunikace, titul MBA (2010 až 2012)

Současná pozice: náměstek ministra průmyslu a obchodu (od 11. února 2014)

Kariéra: vedoucí oddělení na úseku Ústředního finančního a daňového ředitelství na ministerstvu financí (2000 až 2001); ekonomický poradce (2001 až 2003); ředitel kabinetu ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana (2003 až 2006); hlavní manažer ČSSD (ústřední tajemník, 2006 až 2010); místostarosta Čáslavi (2010 až 2013)

Členství ve straně: ČSSD (od roku 1998)

Rodina: podruhé ženatý, z prvního manželství má dceru

Ostatní:

– Na ministerstvu průmyslu a obchodu je jako náměstek pověřen řízením sekce správní. Do jeho kompetence spadá oblast rozpočtu a financování, legislativa, informatika a hospodářská správa.

– Havlíček se jako náměstek také specializuje na česko-čínskou spolupráci. Stát zastupuje v řídícím výboru Českých drah a v dozorčí radě České pošty.

– V ČSSD působil Havlíček již za svých vysokoškolských studií, v letech 1998 až 2000 byl okresním tajemníkem v Kutné Hoře.

– Hlavním manažerem strany se stal za šéfování Jiřího Paroubka, funkce byla tehdy v ČSSD nová, sociální demokraté kvůli tomu změnili stranický organizační řád.

– Ke svým zájmům řadí historickou literaturu a práci na zahradě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]