Sobotka: Nebuďte naivní. Babiš zneužívá moc a zneužívá média

Eric Drooker

Premiér Bohuslav Sobotka přednesl na uzavřeném sobotním zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD zásadní projev, v němž otevřeně mluvil o politickém souboji s Andrejem Babišem, který podle něj ohrožuje demokracii, zneužívá média a rovněž zneužívá moc. Až je s podivem, že s ním již třetí rok zasedá v české vládě.

Předseda nejsilnější vládní strany navrhl sociálním demokratům volební strategii pro blížící se parlamentní volby.  Podle Sobotky totiž půjde pouze o střet ČSSD a hnutí ANO, protože nikdo jiný nemá šanci uspět. „Buď vyhraje ČSSD a nebo hnutí ANO“, řekl doslova Sobotka. Argumentoval tím, že nerozhodnutí voliči se budou rozhodovat pouze mezi těmito dvěma subjekty.

Bohuslav Sobotka v Otázkách Václava Moravce (reprofoto ČT)

Jestli vyhraje Babišovo hnutí ANO, bude to mít podle Sobotky závažné důsledky: „Může to znamenat oslabení demokracie, spolupráci s pravicí, posun společnosti k autoritářským rysům,“ uvedl.

Sobotka si také opakovaně stěžoval, že Babišovo hnutí si přisvojuje úspěchy sociálních demokratů. „Andrej Babiš dokázal ztělesnit opozici uvnitř vlády a dokázal ztělesnit protest proti establishmentu,“ prohlásil premiér s tím, že je to velmi paradoxní situace vzhledem k tomu, že právě Babiš součástí establishmentu posledních 20 let byl a díky své příslušnosti k němu měl své zisky.

Bohuslav Sobotka by ve volební kampani rád voličům sdělil, že hnutí ANO je ve skutečnosti proti lidem. „Náš zápas o voliče se nemůže odehrávat v osobní rovině, nemůžeme osobně útočit na Andreje Babiše.“ ČSSD by tedy měla proti Babišovi bojovat tím, že bude bojovat za zájmy chudých vrstev ve společnosti. Chce, aby jeho strana přišla s jasným ekonomickým programem na příští čtyři roky. Stejně tak opět hovořil o zásadních daňových změnách a o daňové progresi nejen pro fyzické, ale i pro právnické osoby.

foto: čt, koláž sf ()

Přihlásil se tak ke stočtyřicetileté tradici soc-dem: „Naší oblastí je svět práce a naším tématem je minimální mzda a životní úroveň.“ A dále: „Pro nás je klíčové obnovit pravolevý konflikt.“ Podle Sobotky je nutné bojovat proti tomu, aby se politický souboj odehrával mezi novým a starým, protože to by bylo pro ČSSD jako pro tradiční stranu likvidační. „Není pravda, že miliardář Andrej Babiš hájí zájmy prodavače v hypermarketu.“

Nejsilnější odsudek na adresu Andreje Babiše zazněl v Sobotkově projevu ve formě polemiky s jihočeským hejtmanem Zimolou: „Poprosil bych také, abychom nebyli naivní. Já jsem zaznamenal výrok – tuším, že to byl Jiří Zimola – že Andrej Babiš je férový hráč. Jiří asi nemá tak velké zkušenosti jako mám já po těch třech letech, kdy jsme ve vládě. Já vás chci ujistit, že to není férový hráč. Zneužívá moc a zneužívá média.“

Zásadní pro sociální demokracii a její program je podle Sobotky „svět práce“, minimální mzda a životní úroveň. Premiér odsoudil fakt, že Babiš přišel s návrhem zrušit daň z dividend. „Na úkor státu by ušetřil 4,5 miliardy korun,“ uvedl Sobotka.

Eric Drooker

Předseda vlády také navrhl, aby v ČSSD proběhlo referendum o tom, jakého prezidentského kandidáta strana podpoří. „Navrhuji, abychom se na prezidentské volbě nerozdělili.“

Jak lze v kostce hodnotit Sobotkův strategický projev k nejvyššímu vedení strany? Jako nepříliš sebevědomé sdělení, že politická situace je na prahu klíčového volebního roku pro ČSSD kritická. Na to tedy přišel Bohuslav Sobotka opravdu brzy. A jeho levicová rétorika působí, jakoby vypadla z filmu pro pamětníky. Ovšem nějakého velmi nudného.

ATeo

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner