Sobotka odvolá Němečka a Dienstbiera. Do vlády zamíří ředitel Motola

ČTK

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, jaké změny ve vládě udělá. Měli by skončit ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Toho nahradí Miloslav Ludvík, ředitel Fakultní nemocnice v Motole.  Na Dienstbierův post přijde poslanec ČSSD Jan Chvojka.

„Sociální demokracie nemůže sedět s rukama v klíně, nemůže klopit hlavu,“ uvedl nejprve Sobotka. Prohlásil, že je nutné nejen zvolit takovou reprezentaci ČSSD, která stranu povede do voleb, ale také hovořit o programových otázkách. Premiér uvedl, že rozhovory s některými ministry byly velmi tvrdé.

K Ludvíkovi sdělil, že by měl zabránit privatizaci zdravotnictví. Ludvík je dlouholetým pražským zastupitelem. Od konce roku 2014 také vede pražskou sociálně demokratickou organizaci.

V České televizi se ke změnám vyjádřil ministr zemědělství Marian Jurečka. „Úplně překvapen nejsem vzhledem ke spekulacím posledních dnů,“ řekl. „Takové změny je lépe dělat před poločasem vládnutí,“ myslí si. Jurečka zapochyboval nad tím, že se jednalo o pravý důvod změn, ale konkrétní kroky ministrů hodnotit nechtěl. Znám je také názor z Pražského hradu: „Pokud jde o J. Dienstbiera, dlouhodobý názor pana prezidenta je znám,“ napsal Jiří Ovčáček.

Zaznívají také hlasy z opozice. „Předseda vlády Bohuslav Sobotka oznámil výměnu dvou ministrů za ČSSD. To je evidentně krok předsedy sociální demokracie, který řeší vnitrostranickou politiku, nikoli však opatření předsedy vlády, které zlepšuje činnost celého kabinetu,“ napsal na Facebook předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Tak to vypadá, že Bohuslav Sobotka vyměnil své ministry dle požadavku Andreje Babiše. To nám mohl říct rovnou a nehrát divadlo,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala.

Sobotka přislíbil, že se bude scházet i s ministry z obou koaličních stran, se kterými bude hovořit o tom, co se povedlo. Podobu změn ve vládě už dnes ráno Sobotka oznámil politickému grémiu strany.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner