Sobotka: Oligarchové si musí vybrat. Buď členství ve vládě, nebo zakázky a dotace

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (ČTK)

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka uvítal, že Poslanecká sněmovna schválila zpřísnění zákona o střetu zájmů. Oligarchové si podle novely musí vybrat: členství ve vládě, nebo dotace, veřejné zakázky a vlastnictví médií, napsal Sobotka na twitteru.

Podle opoziční ODS není zákon „o jednom člověku“ ideální. „Přesto je potřebný. Nejsme v normální situaci, a proto musíme volit nestandardní cesty. ODS nejde o politické divadlo, ale o efektivní ochranu občanů před oligarchy a všemi, kteří zneužívají moc ve svůj prospěch. Proto jsme zákon podpořili,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Podle místopředsedy vládní KDU-ČSL Jana Bartoška zákon nemíří na vicepremiéra Andreje Babiše, nýbrž je univerzální.

Novela zákona zavádí podle ČSSD změny, které posílí přehlednost, transparentnost a kontrolovatelnost výkonu veřejné funkce. Přijaté pozměňovací návrhy pak zabraňují srůstání byznysu a politiky pro členy vlády. „Bylo klíčové, aby vládní návrh zákona byl přijat,“ popsal poslanec sociální demokracie Jan Chvojka, proč netrval na všech svých pozměňovacích návrzích. Sněmovna v dílčím hlasování neschválila, aby členové vlády nemohli dál ovládat firmy. Podle Chvojky hrozilo, že by celá novela nebyla schválena.

„Bylo to logické vyústění jednání o pozměňovacích návrzích, takže nakonec jsme na to nahlédli, že by to mohl být protiústavní krok,“ řekl k Chvojkovu pozměňovacímu návrhu lidovec Bartošek.

Členové kabinetu sice podle poslanců budou moci dál ovládat firmy, ty ale nebudou mít například přístup k veřejným zakázkám a nenárokovým dotacím. Budoucím členům vlády norma zakáže provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.

Zákon nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]