Sobotka oponuje Chovancovi: Podpora Zemanovi ČSSD nové voliče nezíská

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (ČTK)

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Názory prezidenta Miloše Zemana se vzdalují levicovým a sociálnědemokratickým postojům, a ČSSD by se k nim neměla přiklánět. Nezískalo by jí to nové voliče, řekl dnešnímu Právu předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka.

K oboustranné vstřícnosti Zemana a strany nedávno vyzval statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Ten ve čtvrtek vyslovil přání, aby jeho strana zlepšila komunikaci s prezidentem Milošem Zemanem a podpořila ho v příští volbě hlavy státu. Zeman přitom ještě ani neoznámil, zda hodlá v příští prezidentské volbě kandidovat.

„Pan premiér Sobotka avizoval, že o prezidentském kandidátovi budeme rozhodovat v referendu, aby se k tomu mohli vyjádřit všichni členové. Osobně bych prezidenta Zemana podpořil,“ prohlásil Chovanec v rozhovoru pro Právo.

Eric Drooker

„Měli bychom si sednout a najít rozumnou komunikační linku s Pražským hradem. Vnímám prezidenta Miloše Zemana jako sociálního demokrata. Myslím si, že je škoda nevyužít synergii pro další volební souboje,“ řekl Chovanec. A dále v rozhovoru uvedl: „Osobně bych si přál, aby korektní vztahy panovaly i mezi panem prezidentem a celou sociální demokracií. Je v zájmu ČSSD, aby zavládla oboustranná vstřícnost.“

Miloš Zeman přitom již delší dobu otevřeně podporuje hlavního rivala ČSSD Andreje Babiše a jeho populistické hnutí ANO, zatímco na adresu vedení sociální demokracie nešetří kritikou.

Exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) (ČTK)

Vedle příklonu k Pražskému hradu Chovanec v citovaném rozhovoru zmínil i potřebu programové změny a „návrat ČSSD ke kořenům“. Stranické zisky by chtěl zvýšit cílením na tradiční voliče, za které považuje pracující, seniory, živnostníky nebo lidi, kteří potřebují státní ochranu. „Pokud se nám je přesvědčit nepovede, tak prohrajeme volby a půjdeme do opozice,“ řekl Právu.

Chovancova vize programového směřování ČSSD před sněmovními volbami, které Česko čekají příští rok na podzim, je tak ale znatelně odlišná od představ, které po volební porážce přednesl premiér Bohuslav Sobotka. Zatímco druhý muž strany mluví o návratu k tradici, předseda Sobotka chce hledat nové voliče ve městech a mezi lidmi s vyšším vzděláním a oslovit je tématy životního prostředí, kultury nebo kyberprostoru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com