Sobotka se chce víc zapojit do získání bratrů Michalákových

Eric Drooker

Případy odebírání dětí z rodin v Norsku se budou zřejmě zabývat experti visegrádské čtyřky. Česko, které skupině nyní předsedá, plánuje o tématu začít jednat a pokusit se dostat odebrané děti zpět do naší republiky. Ve své zprávě pro poslance o krocích vlády v kauze bratrů Michalákových to uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Norská sociální služba odebrala české matce a otci oba syny v květnu 2011, vyrůstají v pěstounských rodinách. Matka je chce zpět. Podobné případy mají i Slovensko a Polsko.

Česko se nechalo inspirovat Slováky

Bohuslav Sobotka informoval o situaci, týkající se odebírání dětí v Norsku, ve své zprávě: „Ministerstvo zahraničních věcí plánuje otázku odebírání dětí otevřít na expertním jednání v rámci předsednictví České republiky ve visegrádské skupině,“ uvádí premiér. Podle něj se česká vláda bude záležitostí zabývat „i v rámci spolupráce států Visegrádu“. „Ministerstvo zahraničí zjistilo, že slovenská diplomacie v případu svých občanů podniká podobné kroky jako česká strana v kauze Michalákových,“  dodal předseda vlády.

Barnevernet nechce děti vydat

Norská krajská sociální komise by měla v září začít rozhodovat o tom, zda Eva Michaláková dostane dnes desetiletého Denise a šestiletého Davida zpět do péče. Norská sociální služba Barnevernet nedávno navrhla matku zbavit rodičovských práv k oběma dětem a mladšího chlapce dát k adopci pěstounům. Česká strana se opakovaně postavila proti.

Norské právničky Michalákové jsou prý pomalé

Sobotka zdůraznil, že je nutné nechat norské řízení dokončit a právníci Michalákové by měli zvolit aktivní přístup. „Nutno však podotknout, že právní zastoupení paní Michalákové nemá jednotnou linii. Informace od norských advokátek se nedaří získávat snadno a pružně,“ napsal předseda vlády. Podle něj česká strana norské právničky opakovaně vyzvala, aby sdělily svou strategii i to, jakými důkazy Michalákovou podpoří.

Norská sociální služba neumožnila českým úřadům nahlížet v Norsku do spisu, přestože měly od matky plnou moc. Tu ale odmítl dát otec hochů. „Nyní v řízení začal být aktivní a i on usiluje o úpravu svých poměrů ke svým synům,“ sdělil poslancům premiér. Ve zprávě podotkl, že chlapci nyní mluví jen norsky, v Norsku se narodili a žijí tam i oba jejich rodiče.

Výbor na podporu Michalákové chce znát přesné kroky naší vlády

Petiční výbor na podporu Michalákových naopak vládu žádá o to, aby uvedla, jaký má plán pro případ zamítnutí matčiny žádosti o děti. Zástupci výboru chtějí ujištění, že české úřady pak „v diplomatické a mezinárodní rovině“ hned zareagují a nebudou po Michalákové chtít, aby žádost o syny po roce opakovala. Jedna z mluvčích výboru, poslankyně Jitka Chalánková, premiérovi navrhuje zřízení komise zástupců příslušných resortů, která by připravila jednotný postup pro jednání v Norsku. Výbor diplomatické kroky vlády ocenil.

Zneužívání se nepotvrdilo, Norsko přesto váhá děti vydat do ČR

Norská sociální služba Barnevernet odebrala českým rodičům syny kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud považoval ale zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Michaláková loni v prosinci požádala o přezkoumání. Do případu se zapojila česká diplomacie, premiér Bohuslav Sobotka i prezident Miloš Zeman, který napsal dopis norskému králi. Podle Sobotky česká diplomatická aktivita vedla k tomu, že norská strana zvažuje nad sociální službou Barnevernet dohled.

Michaláková má v Česku řadu podporovatelů. Podle některých ochránců dětských práv se ale upřednostňuje zájem matky nad zájmem hochů, politici nemají o případu všechny informace a zjištění o situaci chlapců se neberou v potaz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články