Sobotka se chce zalíbit voličům, a tak připustil vládní koalici ČSSD s KSČM

ČTK

Předseda KSČM Vojtěch Filip (vlevo) a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Vládní koalice ČSSD a komunistů by po příštích parlamentních volbách neměla být problém, řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Sobotka považuje bohumínské usnesení, které sociální demokracie přijala v roce 1995 a které jí zakazuje spolupráci například s KSČM, za přežité a připomíná spolupráci obou stran na krajské a komunální úrovni.

„Bohumínské usnesení vězí v historii. Formálně se ani není potřeba k němu vracet. Bylo přijato v nějakém historickém kontextu v době, kdy byla na politické scéně úplně jiná situace,“ řekl Sobotka. Podle něj lidi nezajímá, jestli toto usnesení platí, nebo neplatí, to je spíš debata pro politology. V Česku podle Sobotky v současné době ale není prostředí, aby po volbách vznikla čistě levicová vláda. Může podle něj však vzniknout proevropská vláda, která bude respektovat sociální smír.

Premiér Bohuslav Sobotka spolupráci sociální demokracie s komunisty na vládní úrovní připustil už dříve, ale snažil se ji podmínit určitými podmínkami. Například by komunisté nesměli zpochybňovat členství Česka v NATO a proevropskou orientaci vlády.

ČSSD v čele s Bohuslavem Sobotkou pravděpodobně začíná docházet, že úspěch v následujících volbách se vzdaluje a tak se snaží zalíbit levicovým voličům. Začalo to návrhem na zdanění bank a nyní to pokračuje touhou po vládní koalici s komunisty.

„Tak pro ČSSD by už vládní koalice s komunisty nebyla problém. Alespoň víme, na čem jsme (a voliči taky),“ uvedl předseda ODS Petr Fiala na svém Twitteru.

„ČSSD docházejí nápady. Jako obvykle navrhuje premiér Sobotka zvýšení daní, dál sní o své vládě s komunisty. Už chybí jen podpora M. Zemana,“ kritizuje Sobotku předseda Poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stajnura.

„Jasné NE spolupráci s komunisty! Vynaložím veškeré své úsilí, aby k tomu nedošlo. Demokraté, nesmíme zklamat, jako v r.’48. Lidi, je to jen na nás,“ napsal ministr kultury Herman na svůj twitterový účet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner