Sobotka se pochlubil: Vláda rozdala více cizích peněz, omezila lidi a rušila dobré nápady

Zleva exministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka a místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (ČTK)

Zleva exministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka a místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek | FOTO: ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se pokusil pochlubit, jak díky jeho vládě Česká republika ke štěstí přišla. Nechtěně tím však české veřejnosti hezky v souhrnu připomněl, čím vším byla vládou zavalena a co všechno se nepovedlo. Především se však chvástal rušením dobrých nápadů, zákazy a rozdáváním cizích peněz.

Pochlubil se, že vláda zrušila možnost lidí investovat do svých důchodů prostřednictvím tzv. druhého důchodového pilíře, protože prý nesystémově vyváděl peníze ze solidárního průběžného penzijního pojištění. Připravili jsme se tak o další čtyři cenné roky, kdy už mohla běžet důchodová reforma.

Mezi vládou a opozicí panuje v této věci částečná shoda. Vláda však chtěla zcela vyhrát, a tak neudělala nic. Jen lidem zrušila i tuto možnost alespoň částečně se postarat o své důchody a ještě se tím chlubí. Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek dokonce důchodový systém, který během krizí padá do hlubokých deficitů, považuje za udržitelný. Není prý třeba jej zásadně měnit.

V rušení vláda pokračovala. Zrušila také limitované poplatky za recept na léky a u lékaře. U části těchto poplatků přitom byla prokázána regulační funkce, zvlášť mimo pohotovost. Tím zbytečně (či hanebně) sebrala peníze zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) si nyní stěžuje, že při zvýšení platů ve veřejném sektoru (včetně veřejného zdravotnictví) o 10 % nezbývají žádné peníze např. na opravy v nemocnicích, o nákupech nových přístrojů ani nemluvě. Nebo bude muset být až na půl roku zcela zrušena letecká záchranná služba.

Dále se Sobotka pochlubil, že společně s vládou nechal zakázat kouření v některých soukromých objektech včetně kuřáckých koutků a salonků v hospodách. Bylo zakázáno kouření i v restauracích, které byly označené jako kuřácké. Dokonce i ve zcela oddělených místnostech, a to i v těch, kam si hosté přinášeli jídlo i pití sami. I když zůstala na venkově třeba i jen jedna hospoda, musí být nyní nekuřácká, a to i v případě, že do ní majitel nedávno investoval nemalé peníze, aby oddělil kuřácké prostory (a takové případy byly).

Takže když chce maminka s děťátkem v kočárku zajít o půlnoci do baru, už se nemusí obávat, že její dítě bude dýchat škodlivé zplodiny z cigaret. Jen svoboda majitele restaurace poněkud utrpěla. V horším případě musí hospodu zavřít, jestli ne teď, tak v zimě, až se štamgastům nebude chtít na mráz. Nebo si založí soukromý klub. Policie také nepochybně v souvislosti se zákazem kouření uvnitř hospod řeší mnohem častěji rušení nočního klidu.

Sobotka navíc chválí vládu za výdaje na platy. Výrazně totiž vzrostl počet státních zaměstnanců včetně úředníků. I kdyby však bylo zvyšování platů (ale také důchodů) ve všech případech zcela oprávněné, není to zrovna moc důvod k chlubení. Jenže nechat někomu poslat cizí peníze umí snad každý, pane premiére.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]