Sobotka se shodl s Kalouskem aneb Možná nakonec zůstaneme v Evropě

Eric Drooker

Debata premiéra Bohuslava Sobotky s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem v Otázkách Václava Moravce ukázala nejen fakt, že i vláda s opozicí může hovořit kultivovaně (díval jste se, pane Babiši?), ale také to, že některá témata jsou důležitější než předvolební boje: zejména směřování České republiky.

V neděli v poledne je poměrně neobvyklé, že se dva představitelé stran, které spolu téměř v ničem názorově nesouzní, u Moravce nehádají. Přestože se často žehrá na úroveň politické kultury, tentokrát si divák musel připadat jako na Západě. Sobotka s Kalouskem hovořili věcně a dokázali se shodnout.

Pozitivní zprávou pro české občany, kterým se zrovna nechce spojit svou budoucnost s Ruskem Vladimira Putina, musel být fakt, že koalice ani opozice nemají zájem na tom rozložit Evropu – a shodují se na tom. Zároveň je poměrně příjemné poslouchat, jak se o migrační krizi lidé baví bez hysterie, strašení a populismu, tak jak by se zvolení představitelé státu bavit měli.

Sobotka v posledních týdnech dokazuje, že se rozhodně nehodlá svézt na vlně populismu spolu se svým vládním kolegou Andrejem Babišem ani s prezidentem Milošem Zemanem. Potvrdil to i tentokrát, když dokázal dát najevo, že s Kalouskem souhlasí, přestože většina voličů ČSSD musí předsedu TOP 09 upřímně nenávidět.

Tato debata ještě více vynikla díky pořadům na ostatních programech – o hodinu dříve totiž Miloš Zeman vystupoval na TV Prima. Samozřejmě ani on se s nikým nedohadoval, jelikož moderátorka byla až neuvěřitelně servilní a rozhodně mu nijak neoponovala, ukázal ale svou snahu vytřískat z jakéhokoli tématu veškeré politické body, které najde.

Když člověk poslouchal prezidenta a jeho názory na migrační krizi, zdálo se, jako by později Sobotka s Kalouskem hovořili o něčem úplně jiném. Přestože má Česká republika v úrovni politiky stále co dohánět, tentokrát to vypadá, že tak strašné to ještě není.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články