Sobotka věnuje ČSSD zemanovskému křídlu. Babišovi otvírá dveře k vítězství

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka  (ČTK)

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Průzkum agentury STEM poprvé ukázal, že by komunisté mohli ve volbách přeskočit ČSSD. Ač průzkumy nejsou volby, není se čemu divit – Bohuslav Sobotka se vzdal jakékoli možnosti udělat ze své strany moderní levicové uskupení, které brání demokracii nejen před Milošem Zemanem, ale také před oligarchizací země. Za tři roky ve vládě se nedokázal pořádně bránit Babišově opozici v koalici a podpisem pod pročínským prohlášením přestal být tím, kdo ve straně reprezentuje protihradní křídlo. A už se ozývají ti, kdo po zveřejnění průzkumu ucítili šanci.

„Já jsem stál za Slávkem Sobotkou, když se ho snažili odvolat a nabádali ho po volbách, aby rezignoval. Tenkrát na to nebyla doba. Ale teď je na diskusi, kdo by měl vést stranu, čas,“ řekl deníku Právo proruský a prozemanovský poslanec Stanislav Huml. Ano, tuto bitvu Sobotka prohrává vlastní vinou a právě tihle lidé budou pravděpodobně těmi, kdo ČSSD ovládnou.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka a jeho vicepremiér Andrej Babiš (ČTK)

Sobotka nemá silný tým a sám, zdá se, doufal, že se všemi problémy během svého vládnutí zvládne promlčet, aniž by cokoli poškodilo jeho pokerface. Jenže tomu tak není. ČSSD, jedné z posledních demokratických stran, klesají preference, Babiš takticky v celé aféře kolem udělování státních vyznamenání mlčí a vyvolává dojem, že je moudrým sjednotitelem, a zemanovské křídlo sociální demokracie sílí.

Sobotka už se nemůže tvářit jako demokrat, protože se dobrovolně zařadil mezi ty, kdo chtějí Českou republiku zaprodat nedemokratické Číně. A nemůže už ani být tím, kdo zastaví Andreje Babiše, protože ten je prostě silnější a má jednoznačně lepší marketing. Ať už vláda vydrží do řádných voleb nebo ne, Sobotka Babišovi bez boje předává premiérské křeslo a Zemanovi sociální demokracii. Zbytečně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]