Sobotka vyzve Babiše, aby neporušoval zákon o střetu zájmů

Předseda vlády Bohuslav Sobotka a jeho vicepremiér Andrej Babiš (ČTK)

Předseda vlády Bohuslav Sobotka a jeho vicepremiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka chce, aby vicepremiér Andrej Babiš skončil v dozorčí radě své německé chemičky SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH. Požadavek plánuje ministerský předseda přednést na dnešní koaliční radě. Podle Sobotky Babiš nerespektuje zákon o střetu zájmů a nahrává opozici. Babiš odmítá, že svým angažmá porušuje zákon.

“Neměli bychom zbytečně nahrávat opozici a připadá mi logické, že by člen vlády měl respektovat zákon o střetu zájmů. Pan Babiš by měl odejít z této funkce v dozorčí radě německé firmy,” řekl novinářům po jednání vlády Sobotka.

Babiš dnes novinářům řekl, že Sobotkův názor není správný. “Já to mám v majetkovém přiznání, všichni to vědí, není to protizákonné, já mám na to jasnou analýzu právníků,” řekl ve Sněmovně, kde se účastnil jednání rozpočtového výboru. Už dříve argumentoval také tím, že se jednání orgánu z časových důvodů neúčastní. Dnes byl zařazením tématu na koaliční radu překvapen. “Pan premiér má starost o moje členství v dozorčí radě v německé firmě, i když to ví už dávno,” poznamenal během jednání vlády.

Podle Sobotky je ale interpretace zákona o střetu zájmů jiná. “Jak já čtu zákon o střetu zájmů, tak ten říká, že člen vlády by neměl být člen dozorčí rady podnikající právnické osoby. Všichni lidé jsou si rovni, všichni by měli respektovat zákon. Nikdo z členů vlády kromě ministra financí není členem žádného orgánu obchodní společnosti,” řekl Sobotka.

Babiš do svého majetkového oznámení za loňský rok napsal, že za působení v dozorčí radě své německé firmy dostal odměnu zhruba 4200 eur (asi 114.000 korun).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články