Sobotka zvažuje své setrvání v čele ČSSD. Rozhodnou prý volby

Eric Drooker

Bohuslav Sobotka uvažuje o své další budoucnosti v roli předsedy sociálních demokratů. Jak přiznal v rozhovoru pro Hospodářské noviny, jeho kandidatura na lídra strany příští rok, bude do velké míry závislá na úspěchu ČSSD v krajských a senátních volbách. Do nich půjde podle některých průzkumů druhá nejsilnější strana v České republice s cílem získat minimálně sedm hejtmanských postů, k čemuž mají pomoci její voliči, kteří jsou podle Sobotky stabilnější než ti, jenž se rozhodli pro hnutí ANO.

Podle předsedy vlády je důležité, aby ČSSD ukázala svou sílu.„Já bych rád udržel nejsilnější pozici sociální demokracie v krajích i nejsilnější senátorský klub,“ přeje si Sobotka. „Pokud bude důvěra voličů dostatečná, přijedu příští rok na jaře na sjezd a budu se ucházet o vedení strany a budu chtít vést sociální demokracii do příštích sněmovních voleb,“ naznačil své plány v rozhovoru. Na rozdíl od Andreje Babiše, který deklaroval konec v politice, pokud nevyhraje parlamentní volby, Sobotka upírá pozornost už k těm krajským a senátním.

Máme stabilnější voliče než ANO, myslí si Sobotka

V nich by rád udržel co nejvíc hejtmanských postů, kterých má v současnosti ČSSD jedenáct. „Určitě bych chtěl, abychom byli silnější. Ale při náladách, které jsou dnes v Evropě proti tradičním politickým stranám, není úplně špatný výsledek udržet si podporu, se kterou jste vyhráli volby. A na rozdíl od hnutí ANO máme stabilnější voliče,“ uvědomuje si Bohuslav Sobotka.

Problém by podle premiéra neměl být ani ve financování kampaně. ČSSD sice zřejmě bude muset zaplatit Zdeňku Altnerovi 337 milionů, ale tato nepříjemná situace prý stranu nepostihne. „Nehodlali jsme vést nějakou bombastickou volební kampaň a naši kandidáti se podílí na financování kampaně. Nemyslím si, že by to na podzim znamenalo ekonomické problémy ČSSD,“ říká Sobotka.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner