Sochu pohraničníka polili krvavou barvou. Tak už je komplet

Ilustrační foto. (ČTK)

Ilustrační foto. | FOTO: ČTK

Pro nostalgiky po starých časech totalitního režimu je to jistě smutná zpráva. Nedávno vztyčenou sochu komunistického pohraničníka na Cínovci v Dubí na Teplicku někdo polil červenou barvou. Případ vyšetřuje policie jako podezření z trestného činu poškození cizí věci. Pachateli hrozí až rok vězení, řekla v pondělí mluvčí krajské policie Veronika Hyšplerová.

Server Lidovky.cz píše: „Se sochou pohraničníka, kterou vztyčil spolek Klub českého pohraničí (KČP), někteří lidé a politici nesouhlasí.

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Krajský radní Michal Kučera (Spojenci pro kraj) v prohlášení uvedl, že jde o zneuctění památky nejméně 282 zabitých civilistů, kteří se pokoušeli uprchnout z totality za svobodou. Město Dubí na Teplicku, pod které Cínovec spadá, nemůže s iniciativou spolku nic dělat. Klub nejedná protizákonně a socha stojí na soukromém pozemku, řekl už dříve starosta Petr Pípal (Severočeši). Socha se nezalíbila ani několika místním. Při jejím odhalení se konal protest.“

Poškozovat něčí soukromý majetek se jistě nemá. Nic to ale nemění na tom, že stav mysli lidí, kteří oslavují komunistický teror, je nezdravý. Pohraničníci nehájili naši zemi před nějakým vpádem cizích vojsk, ale měli za úkol především lidem bránit tuto zemi opustit. Jediná vojska, která k nám od roku 1939 vpadla, byla vojska Varšavské smlouvy, a žádný pohraničník tomu nezabránil. Je to, jako kdyby si někdo na svém pozemku vztyčil sochu dozorce z koncentráku a pak vykládal, že dozorci jen dělali svou práci a hlídali nepřizpůsobivé a protistátní živly.

V každém případě polití komunistického pohraničníka barvou krve dovedlo konečně toto dílo k dokonalosti a socha nyní vystihuje podstatu věci.

Už by se to tak mohlo nechat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články