Sociální demokraté před krajskými volbami vsadili na to, že si stále dokola opakují, jak jsou skvělí

FB Jana Hamáčka

Jan Hamáček a Jana Maláčová | FOTO: FB Jana Hamáčka

Když je nejhůř, vždycky ještě zbývá jedna možnost – být optimistou a doufat v nejlepší možný výsledek. Touto cestou se před letošními krajskými volbami vydali sociální demokraté. Jistou logiku to má. Optimismus a pozitivní myšlení může být přeci jen o něco užitečnější než hodit flintu do žita, zabalit to, předčasně se vzdát a odevzdaně čekat na to, až přijde zdrcující porážka. Větší smysl dává zabojovat a optimisticky očekávat to lepší. Sociální demokraté však dělají něco jiného. Sekají chybu za chybou a následně se pokoušejí o autosugesci a lžou si přitom do kapsy.

Předseda České strany sociálně demokratické Jan Hamáček v rozhovoru pro Hospodářské noviny tento týdne prohlásil: „Průzkumy sleduji a ve většině z nich ČSSD posiluje. Takže jsem před volbami optimistou. Samozřejmě vnímám politickou realitu, ale poslední průzkumy vypadají podstatně lépe než někdy v lednu.“

Pavel Hofman

Posléze k tomu dodal: „Všiml jsem si například průzkumu Medianu, který nám dával kolem deseti procent, nebo STEM, který nám dával těsně pod deset. Jsou to podstatně lepší čísla než v lednu, kdy jsme byli kolem šesti.“

Brát průzkumy z jednoho měsíce a srovnávat je s průzkumy z jiného měsíce nedává příliš velký smysl. Důležitější je sledovat celkový trend, a to ne napříč šetřeními od různých agentur, ale vždy v rámci jedné z nich. Pokud se podíváme na průzkumy z ledna letošního roku a první poloviny února, tak abychom pokryli všechny významné agentury, vidíme, že v lednovém průzkumu CVVM měla sociálně demokratická strana 8,5 procenta hlasů, také v lednovém šetření Kantar CZ to bylo 5 procent. V únorovém průzkumu STEM pak sociální demokracie získala 5,5 procenta hlasů a v šetření Medianu rovněž z února 7 procent.

Tři poslední průzkumy CVVM potom sociálním demokratům přisuzují 10,5 procenta hlasů, 9,5 procenta a dokonce 13 procent hlasů (šetření probíhající do 2. července). U společnosti STEM jsou to pak čísla 7,3 procenta, 8,9 procenta a 7 procent. Kantar CZ sociální demokracii dává 5,5 procenta, 5 procent a 5,5 procenta. A Median jí přičítá 9,5 procenta, 7,5 procenta a 7 procent hlasů.

Limity pozitivního myšlení

Když člověk hodně chce, jisté drobné zlepšení tam vypozorovat může, ovšem rozhodně ne u všech agentur a také nejde o nárůst větší než dva procentní body, což pořád ještě může z velké části odpovídat běžné statistické chybě. Čerpat z toho kdovíjaký předvolební optimismus je opravdu přehnané. Nemálo významné pak je, že například preference sociální demokracie v průzkumech Kantar CZ jsou stále stejné.

Print screen předvolební spot ČSSD

Optimismem však nehýří jen předseda Jan Hamáček, nýbrž i místopředsedkyně partaje a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta pro změnu v rozhovoru pro Blesk na otázku, jak vidí volební výsledky ČSSD v krajských volbách, uvedla: „Všichni sociálně demokratičtí hejtmani a ministři ukázali, že dokážou zachovat rozvahu a vědí, jak zemi v krizi ochránit. A myslím si, že to lidé začínají oceňovat. Poslední průzkumy, kde má ČSSD kolem desíti procent, nás těší. Nejlepším průzkumem jsou ale volby.“

To má Jana Maláčová samozřejmě pravdu. A protože jde o krajské volby, bude zajímavé sledovat, v kolika krajích se sociálním demokratům podaří na oněch Hamáčkem i Maláčovou vyzdvihovaných 10 procent hlasů dosáhnout. Pokud těch krajů nebude významný počet nebo alespoň více než jeden, tak pak to skutečně s tím nárůstem preferencí nebylo tak žhavé.

Když zhodnotíme dlouhodobé výsledky sociální demokracie napříč různými agenturami, je z nich více než jasné, že meta 10 procent hlasů je ČSSD vzdálená a není příliš pravděpodobné, že by se ji mohlo podařit v jednotlivých krajích až na naprosto ojedinělé výjimky zdolat.

Sociální demokraté ovšem před krajskými volbami zjevně volí strategie, že když o špatných věcech nebudou mluvit, tak se nakonec nestanou. Místo toho si stále dokola opakují, jak jejich preference rostou, rostou, rostou a jak se sociální demokracii daří, daří, daří.

Sami sebe o tom přesvědčit mohou, ale s voliči to tak snadné nebude. A hlavně nejpozději s vyhlášením volebních výsledků se ukáže, že tahle autosugesce úplně nefunguje a že jejich pozitivní myšlení má své limity, přes které nejede vlak. A sociální demokraté si budou muset přiznat, že stále něco dělají špatně a že se to nezlepšilo s odchodem těch, kteří podle současného vedení ČSSD partaji škodili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner