ČSSD před volbami nafukuje strašáky. Třeba i nebezpečí privatizace konkrétního podniku, kterou skoro nikdo neprosazuje

Eric Drooker

Česká strana sociálně demokratická naplno rozjela svou předvolební kampaň a celkem do toho šlápla. Žádný div, jde jí o hodně. Sociálním demokratům hrozí, že po volbách opustí poslaneckou sněmovnu, což by touto partají, která v historii České republiky od roku 1993 měla ze svých řad celkem pět premiérů, notně zamávalo. ČSSD proto útočí na všechny strany a snaží se své potenciální voliče mobilizovat tím, jaké strašné věci po říjnových sněmovních volbách údajně mohou nastat. Některá nebezpečí tak zveličuje a jiná si dokonce vymýšlí.

Sociální demokracie v závěrečné fázi své předvolební kampaně vsadila především na strašení. V mnoha různých oblastech se tak vykreslováním neblahých scénářů snaží zbývající trosky svých voličů, nebo ty, kteří o volbě této strany alespoň vlažně uvažují, přimět, aby sociálně demokratickou partaj volili.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček tak například prohlašuje, že až se bude platit u doktora a ve školách, bude pozdě říkat, měl jsem volit ČSSD. Přitom nikdo nic takového před volbami nenavrhuje. Školné ani poplatky ve zdravotnictví ve hře nejsou. Jedná se tak jen o smyšlené hrozby.

To samé pak Hamáček tvrdí o odsouvání odchodu do důchodu, tam je zase pro změnu problém v tom, že se bez toho do budoucna vlivem demografické změny a obrovského deficitu, do kterého penzijní systém po roce 2035 upadne, nelze obejít, takže dříve či později se posunu důchodového věku nevyhneme.

Snaha sociálních demokratů by tím pádem vedla pouze k tomu, že by se to odložilo, co by to jenom šlo, ale nakonec by se to stejně jednoho dne muselo udělat, protože sociálně demokratická představa, že důchodový systém by mohl být udržitelný pouze pomocí nových daňových příjmů, zkrátka není reálná.

Další téma, kterého se představitelé ČSSD chytli a patřičně ho nafoukli, je privatizace Budějovického Budvaru. Ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně sociální demokracie Jana Maláčová tak sdílela video bývalého předsedy Zelených Matěje Stropnického, kde se touto otázkou zabývá. Maláčová k němu napsala: „Tohle video žádný komentář nepotřebuje. Za #ČSSD privatizaci Budvaru nedovolíme!“

Burcující výstup Matěje Stropnického

Stropnický, který působí jako poradce Maláčové na ministerstvu a který za ní kandiduje jako dvojka na sociálně demokratické kandidátce v Praze, ho okomentoval takto: „Protože se nám tu zase jako vždycky, když se chystá k moci pravice, objevují určité tendence, je potřeba hned a rázně reagovat: Budějovický Budvar se NIKDY rozkrádat, teda pardon privatizovat nebude.“

Eric Drooker

Na začátku videa je sestříhaný předseda Pirátské strany Ivan Bartoš, jak říká, že si nemyslí, že je důvod, aby stát provozoval pivovar, a pokud by proto byly vhodné podmínky, není to asi to největší české zlato. Následně tam pak předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová poznamená: „Myslím, že stát by neměl podnikat v oblastech, které jsou běžně tržní, a určitě tady to je jedna z nich.“

Následuje Matěj Stropnický, který se proti privatizaci pivovaru razantně vymezí: „Piráti a koalice ODS chtějí privatizovat Budějovický Budvar, tak já bych rád řekl za sociální demokracii, že tenhle pivovar se nikdy privatizovat nebude. Je to pivovar, kterej vaří skvělý pivo, kterej má výborný ekonomický výsledky a kterej celý léta statečně bojuje s tím americkým patokem, takže Bartoši a Markéto Pekarová Adamová, Budějovický Budvar se nikdy privatizovat nebude. A na to se napijem. Nikdy.“

Na tomhle burcujícím výstupu je půvabných hned několik věcí. Jednak privatizace budějovického pivovaru je okrajové téma, které ani jedna ze zmíněných koalic nijak zvlášť neřeší, a v jejich volebních programech ho nenajdeme. Stejně tak výrok Ivana Bartoše a Markéty Pekarové Adamové je spíše vyjádřením obecného postoje než jednoznačným předvolebním slibem a návrhem, který by v případné budoucí vládní koalici prosazovali.

Sociální demokraté a jejich nepřítel

Stropnického manipulace je patrná i z toho, že vyjádření předsedkyně TOP 09 vztáhne ke „koalici ODS“ – proč asi? To ODS je ten nepřítel, proti kterému se ČSSD vymezuje a před jehož návratem do vlády varuje a stylizuje se do poslední hráze bránící před tímhle nebezpečím. Proto tam zkratka ODS musela prostě zaznít, byť jakkoli nuceně a uměle.

Eric Drooker

Ze stejného důvodu představitelé sociální demokracie rovněž velmi intenzivně straší před koalicí ODS a hnutí ANO, a to v situaci, kdy sami jsou s Babišovým uskupením ve vládě už druhé volební období. Z pohledu ČSSD totiž problémem není hnutí Andreje Babiše, nýbrž Občanská demokratická strana.

Tento týden například sociální demokraté v jednom ze svých facebookových příspěvků napsali: „Lídr koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL Petr Fiala kudy chodí, tudy tvrdí, že žádná povolební koalice ODS a hnutí ANO se nechystá. Proč? Je to léty ověřená praxe ODS, kdy jejich politici před volbami říkají pravý opak toho, co chystají po volbách. Fakt, že tiché námluvy už probíhají, však přiznává řada politiků už dnes. Naposledy třeba místopředseda ODS Alexandr Vondra,“ tvrdí sociálně demokratická partaj na své stránce na facebooku.

Realita je ale zase trochu jiná. Alexandr Vondra v rozhovoru pro Novinky.cz řekl pouze to, že ODS určitě nemůže jít do vlády s Andrejem Babišem, a to v žádném případě, a na doplňující otázku, jestli s hnutím ANO, následně odpověděl: „To závisí na tom, jestli ho povede Andrej Babiš, nebo ne. Zkrátka s Babišem ne.“

Vondrova odpověď je sice v rozporu s tím, co říkají ostatní představitelé koalice SPOLU a ODS. Rozhodně z ní však neplyne, že probíhají nějaké námluvy, to si sociální demokraté zase jenom vymýšlejí, protože takové námluvy by se jim tuze hodily, aby mohli o to silněji hrozit tím, k čemu případně povedou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články