Sociální demokraté umí překvapit. Když už to vypadá, že větší rozklad není možný, ze strany odpadne další kus

Bývalý předseda ČSSD v Ústeckém kraji Miroslav Andrt  (ČTK)

Bývalý předseda ČSSD v Ústeckém kraji Miroslav Andrt | FOTO: ČTK

Sociální demokracii stíhá rána za ranou. Nejnověji se přihodilo to, že v Ústeckém kraji se spolu v krajských volbách o hlasy voličů utká původní kandidátka, kterou odmítlo předsednictvo ČSSD, a nově sestavená kandidátní listina, se kterou přišlo stranické vedení a kde na čtvrtém místě figuruje i někdejší šéf sociální demokracie v Ústeckém kraji a blízký spolupracovník Jiřího Paroubka Petr Benda. Větší rozpad, chaos a zmatek si stěží představit.

Pokud Česká strana sociálně demokratická měla v Ústeckém kraji nějakou šanci se do krajského zastupitelstva dostat, tak tímhle definitivně padla. Problém je, že podobná situace nastala hned v několika dalších krajích. V Plzeňském kraji jde o bývalého hejtmana za sociální demokracii Josefa Bernarda, který povede kandidátku hnutí Starostové a nezávislí. V Jihočeském kraji je to pro změnu bývalý hejtman za ČSSD Jiří Zimola se svým hnutím Změna 2020.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Traduje se, že dva právníci mívají minimálně tři právní názory. Sociální demokraté se ve stejném duchu v letošních krajských volbách pokoušejí každého přesvědčit o tom, že kolik členů sociálně demokratické partaje, tolik podaných kandidátek a tolik uchazečů o post hejtmana. Zkrátka není více rozkmotřená a rozhádaná strana než sociální demokracie. A tento rozklad se ne a ne zastavit. Dění v Ústeckém kraji je jen jeho další kapitolou.

Do voleb zde míří uskupení Lepší Sever, na jehož kandidátce se vyskytuje celá řada sociálních demokratů, kteří si pro tento účel přerušili své členství v sociálně demokratické straně, a tudíž ve výsledku budou kandidovat proti své ještě donedávna mateřské partaji. Těžko se jim divit, pokud jim jejich původní kandidátku vedení strany bez nějakého většího vysvětlování a vyjednávání zařízlo.

Na sociální demokracii a její volební výsledek to bude mít devastující účinek. Původně mělo jít o kandidátní listinu trojkoalice s názvem Lepší Sever složenou z ČSSD, hnutí Ústeckého fóra občanů a politického hnutí ProMost. Poté, co kandidátku předsednictvo strany odmítlo, se všichni dosavadní sociální demokraté uvedení na kandidátce rozhodli do krajských voleb nastoupit jako nezávislí.

Strana bez mafiánů v nedohlednu

Na kandidátní listině Lepšího Severu tak najdeme jako jejího lídra například sociálnědemokratického náměstka hejtmana Martina Kliku nebo rovněž dnes už bývalého předsedu sociálních demokratů v Ústeckém kraji Miroslava Andrta.

Ten měl značné spory s vedením ČSSD a razantně kritizoval i šéfa partaje Jana Hamáčka. Andrta se už před časem stranické předsednictvo neúspěšně pokoušelo ze sociální demokracie vyloučit. Pro úplnost dodejme, že na třetím místě této kandidátky figuruje i primátor Mostu Jan Paparega z hnutí ProMost.

Nové logo ČSSD (facebook ČSSD)

I kdyby Lepší Sever nijak výrazně neuspěl, zásadně oslabí kandidátní listinu sociálních demokratů a významně přispěje k celkové image sociální demokracie jako strany v rozkladu. Z velké části si však za to může vedení ČSSD samo, protože se s Andrtem, Klikou a spol. nedokázalo dohodnout na nějakém oboustranně přijatelném kompromisu.

Přesto jsou lidé, kteří nastalou situaci vnímají pozitivně. Třeba někdejší předseda sociální demokracie a bývalý premiér Jiří Paroubek. Ve své úterní reakci na komentář Bohumila Pečinky na serveru Info.cz napsal: „Zdaleka nevidím budoucnost ČSSD tak černě jako Bohumil Pečinka. A v tom zmiňovaném Ústeckém kraji si myslím, že vedení ČSSD zasáhlo v pravý čas. Volební preference ČSSD v tomto kraji se začátkem března dostaly na 2,9 %. Pár čelných funkcionářů ústecké organizace došlo k názoru, že v zájmu politické záchrany sebe sama se rozpustí v amalgámu jakési podivné předvolební aliance s nevýznamným zastoupením ČSSD. Dva měsíce do voleb jsou samozřejmě krátká doba na nápravu poměrů. Ale je to dostatečná doba na to, aby se strana zbavila, alespoň v tomto kraji, zprofanovaných funkcionářů, kteří hledají jen svou politickou záchranu a na stranu z vysoka kašlou.“

To se zjevně sociální demokracii podařilo. Otázka je, za jakou cenu. Rovněž se jí povedlo zbavit se Josefa Bernarda, Jiřího Zimoly a mnohých dalších. Mohou existovat různé názory na to, kdo ČSSD bude scházet více a kdo méně. Přesto však platí, že tyhle a jiné odchody straně pouští žilou a ona dál slábne a slábne.

Předseda přípravného výboru hnutí Idealisté Vojtěch Vašák, které sociální demokracii také tak trochu pustilo žilou a odvedlo jí některé mladé a nadějné sociálnědemokratické politiky, v rozhovoru pro Hospodářské noviny vyjádřil názor, že čím hůře ČSSD dopadne ve volbách do poslanecké sněmovny, tím to pro ni bude lepší. „Konečně přestane být zajímavá pro různé oportunisty a lokální i celostátní mafiány, kteří utečou jinam.“

Je to poněkud naivní názor. Mnohem spíše se stane to, že všemožní oportunisté a mafiáni se partaje budou držet, co nejdéle to půjde, a budou stranu vysávat do té doby, dokud bude co vysávat. A je třeba říct, že sociální demokracie má stále ještě nějaký majetek, který jim za to bude stát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]