Sofia Sapega: Dnes jsem měla slavit disertaci, teď jím sušenku v cele

Sofia Sapega. (flickr.com)

Sofia Sapega. | FOTO: flickr.com

Sofia Sapega ve své první přímé komunikaci od chvíle, kdy byla před více než dvěma týdny zatčena v Bělorusku spolu se svým přítelem, opozičním aktivistou Romanem Protasevičem, sdělila své rodině, že se nevzdává a ve vězení vydrží.

Pár se vracel do Litvy z dovolené v Řecku, když byl jejich let společnosti Ryanair násilně přesměrován do Minsku, což vyvolalo mezinárodní odsouzení a nové sankce proti vládě Alexandra Lukašenka.

Zprávu o tom, co Sofia ve vězení právě prožívá, přináší BBC.com.

V dopisech označených nahoře vězení KGB, které BBC poskytla její matka, Sofia ujišťuje svou rodinu, že všechno má svůj konec, včetně tohoto neštěstí, ačkoli stále není jasné, z čeho byla třiadvacetiletá studentka obviněna.

V dopisech popisuje, že se trápí tím, o co v životě přichází, včetně dokončení magisterského studia. Dnes jsem měla obhájit disertační práci a večer jít s Romem (Romanem) do restaurace na šampaňské, píše v jednom úryvku.

Místo toho pila čaj a jedla sušenku sama ve své cele.

Je smutné pomyslet na to, že se v životě stane ještě tolik věcí, které mi budou chybět, píše Sofia. Nechtěla jsem o tom psát, ale nemám se komu svěřit a nemohla jsem se zastavit. Odpusťte mi.

Běloruské úřady již dříve zveřejnily video, na němž se Sofia, vypadající velmi nesvá a zřejmě mluvící pod nátlakem údajně přiznává k editování kanálu Telegramu známého jako Černá kniha Běloruska. Kanál, který byl v zemi zakázán jako extremistický, odhaloval osobní informace o státních úřednících a příslušnících bezpečnostních složek.

Sofiin právník nemůže sdělit žádné informace o případu ani její rodině, včetně toho, zda byla z něčeho formálně obviněna, protože byl povinen podepsat dohodu o mlčenlivosti.

Nic nevíme. To je to nejděsivější, řekla telefonicky z Běloruska Sofiina matka Anna Dudičová. Kromě těch dopisů žijeme v naprosté nevědomosti o tom, co se s ní děje. Všechno utichlo. Je to opravdu hrozné.

Sofiin přítel Roman Protasevič byl redaktorem telegramového kanálu Nexta se sídlem v Polsku, který zveřejňoval videa a informace z vlny obřích pouličních protestů proti Alexandru Lukašenkovi, jež začala loni v létě.

Opoziční aktivista patřil mezi nejhledanější osoby v Bělorusku. Ale krok, kdy byla na palubě jeho letu přes Evropu vyhlášena bombová hrozba a vypravena stíhačka Mig, aby jej odklonila do Minsku, šokoval svět.

Prosím, neobviňujte Roma z toho, jak to dopadlo, prosí Sofia svou rodinu s tím, že ji její přítel chránil, jak nejlépe uměl. Bude to pro něj těžké, ale doufám, že to zvládne.

Dvojice je držena ve stejné věznici v Minsku.

Ve svých úhledně psaných dopisech podrobně popisuje, jak sleduje čas podle zvonění nedalekého kostelního zvonu, protože nemá hodinky, a ujišťuje matku, že se začala radovat z maličkostí v životě, jako je zpěv ptáků a sluneční svit přes okno cely.

Její právník tvrdí, že zpočátku trpěla záchvaty úzkosti; v dopisech Sofia uvádí, že dostala léky, které jí pomáhají, a trvá na tom, že jí. Přiznává však, že plakala jen jednou, když dostala první dopisy z domova, vonící matčiným parfémem.

Snaží se držet pohromadě, ale je to prostě velmi smutné a já nevím, jak jí mohu pomoci, říká její matka Anna. Je to chytrá holka, nemá hlavu v oblacích, dodává. Můžu říct, že chápe, v jaké situaci se ocitla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]