Šojgu bojuje s Prigožinem. Konflikty v nejužším vedení Ruska narůstají, tvrdí ukrajinská rozvědka

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (ČTK)

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu | FOTO: ČTK

Podle zjištění, jimiž disponuje ukrajinská rozvědka, došlo v poslední době k zintenzivnění konfliktu mezi ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem a šéfem žoldácké Wagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem. Dohadují se, komu patří větší zásluhy na „úspěších“ v boji s ukrajinskou armádou.

Jak ukrajinská rozvědka uvádí ve své zprávě, oznámil Sergej Šojgu podle ruských propagandistických publikací na schůzce s novináři údajně úplnou kontrolu nad Soledarem, Kliščevkou, Nikolajevkou a dalšími obcemi v Doněcké oblasti, stejně jako nad obcemi Podgornyj a Lobkov v oblasti Záporoží. Důraz přitom kladl na to, že „všech výše uvedených výsledků dosáhla při svých akcích ruská pravidelná armáda“.

Jevgenij Prigožin (Profimedia)

Záměrné nezmínění Prigožinových žoldáků a připisování si úspěchů na jejich účet má podle rozvědky za úkol vyšachovat Prigožina z Putinovy přízně, přestože ruská armáda v místech, o nichž se ministr obrany zmínil hraje spíše jen epizodní roli.

„Informace o účasti wagnerovců v bojích jsou ruskými propagandistickými médii utajovány, což naznačuje pokračování konfliktu mezi vojensko-politickým vedením Ruska,“ uvádí prohlášení rozvědky.

Ukrajinská strana potvrdila, že se ze Soledaru stáhla, ale ztrátu ostatních obcí, které Šojgu jmenoval, nepotvrdila. To, že si Šojgu nárokuje neexistující vítězství, má podle rozvědky Prigožina popíchnout a zřejmě dovést k přímému konfliktu s velením armády.

Jak připomíná tisková služba ukrajinského Hlavního zpravodajského ředitelství ministerstva obrany, již na počátku letošního roku vytvořilo vojenské velení Ruska speciální dokument, který určuje, jak mají kremelští propagandisté informovat o událostech na bojišti. K hlavním doporučením patří zdůrazňování „vynikající role“ vedení ruského ministerstva obrany, zejména Sergeje Šojgua a Valerije Gerasimova. Pochvalné zmínky o Wagnerově skupině, či dokonce o Jevgeniji Prigožinovi osobně, jsou zakázány. Prigožinovi žoldáci mohou být zmiňováni výhradně v kontextu nadměrných a zbytečných ztrát a nesmyslných útoků. Kromě toho mají být informace podávány „s důrazem na fakt, že Ukrajina dostává západní zbraně, a proto se zvláště doporučuje zaměřit se na skutečnost, že Rusko vede vojenskou operaci nikoli proti Ukrajině, ale proti celému NATO“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články