Šojgu by se měl zastřelit, říká proruský aktivista Stremousov. Kritika ministerstva obrany kvůli porážkám sílí

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (ČTK)

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu | FOTO: ČTK

Zástupce vedoucího ruské okupační správy Chersonské oblasti Kirill Stremousov obvinil podle jeho názoru „neschopné vojevůdce“ z ústupu ruské armády. Proto prý ukrajinské jednotky v posledních dnech osvobodily významnou část území na severu regionu.

„Mnozí říkají, že ministr obrany, který dovolil, aby tento stav nastal, by se měl jako důstojník zastřelit. Ale, víte, slovo důstojník je pro mnohé nesrozumitelné slovo,“ prohlásil Stremousov, který ovšem Šojgua přímo nejmenoval, jen zmínil jeho funkci.

Stremousov navíc zdůraznil, že ministerstvo obrany se neskládá pouze z „ministrů, průměrných a zkorumpovaných generálů a rabovačů“, ale podle jeho názoru jsou mezi nimi i „skuteční hrdinové“.

Aktivista zároveň několikrát zopakoval, že ukrajinská armáda podle jeho názoru Cherson nezíská. Ústup ruských vojsk, který se místy měnil v zoufalý útěk, označil za „přeskupení“ za účelem záchrany životů vojáků. Zopakoval tedy oficiální argumenty ministerstva obrany a Kremlu.

Do ministerstva obrany se v posledních dnech opřela i celá řada bloggerů a osobností, co válku na Ukrajině podporují. Kritizují nejen neúspěchy na frontě, ale také způsob provádění Putinem vyhlášené „částečné mobilizace“.

K předním kritikům patří zvláště čečenský šéf Ramzan Kadyrov, který od Putina obdržel třetí nejvyšší hodnost v ruské armádě a stal se generálplukovníkem. Kriticky se k situaci vyjadřoval i Jevgenij Prigožin, zakladatel žoldácké Wagnerovy skupiny. A šéf obranného výboru Státní dumy generál ve výslužbě Andrej Kartapolov vyzval ministerstvo, aby „přestalo lhát“. Bývalý zástupce Nejvyšší rady Oleg Carov pak zmínil fakt, že „v dobách Ruské říše a v sovětských dobách důstojníci kvůli selháním na frontě spáchali sebevraždu, protože měli představu o cti“. Přímo pak obvinil ministerstvo obrany, že před začátkem války ukrajinskou armádu hrubě podcenilo.

Kreml zatím na kritiku ministerstva obrany a generálního štábu nereagoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články