Soros dává miliardu dolarů na založení sítě univerzit. Bojuje s autoritářstvím

washingtontimes.com

Americký miliardář, finančník a investor maďarského původu George Soros | FOTO: washingtontimes.com

Filantrop a bývalý finančník George Soros oznámil, že má v úmyslu věnovat jednu miliardu dolarů na financování nové globální sítě univerzit určených k propagaci liberálních hodnot a jeho vize otevřené společnosti.

Podle Sorose je to „nejdůležitější a nejtrvalejší projekt jeho života“. Podle něj je důležité financovat instituce, které by pomohly čelit posunu k rostoucímu autoritářství v USA, Rusku a Číně.

Současně znovu zaútočil na Donalda Trumpa a nazval amerického prezidenta „naprostým narcisem“.

Pavel Hofman

Soros hovořil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, kde sdělil, že jeho nová síť Open Society University Network (OSUN) bude stavět na jeho Středoevropské univerzitě, která byla založena po rozpadu komunismu před 30 lety. CEU byla nucena přestěhovat se z Maďarska do Vídně poté, co ji maďarský pravicový vůdce Viktor Orbán zbavil možnosti udělovat americké tituly.

CEU podle Sorose nebyla sama o sobě dostatečně silná, aby se stala vzdělávací institucí, jakou svět vyžaduje. „To vyžaduje nový druh globální vzdělávací sítě.“

Dodal, že nastal čas, aby se jeho  Open Society Foundation pustila do ambiciózního projektu, který bude stavět na CEU a rozvíjet „novou a inovativní vzdělávací síť, kterou svět skutečně potřebuje“.

Soros řekl: „OSUN bude jedinečný. Nabídne mezinárodní platformu pro výuku a výzkum. V první fázi se propojí s existující síti. Ve druhé fázi otevřeme tuto síť dalším institucím, které se chtějí připojit a jsou nadšené a kvalifikované. Globální síť ale nemůžeme vybudovat sami; budeme potřebovat partnerské instituce a podporovatele z celého světa, aby se k nám v tomto podniku přidali.“

Zatímco politická situace je podle něj docela ponurá, bylo by chybou poddat se zoufalství.

(Zdroj: theguardian.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner