Nejstarší a ještě starší. Jak jsou na tom Trump a Biden zdravotně?

Donald Trump a Joe Biden  (flickr.com / Wikimedia Commons)

Donald Trump a Joe Biden | FOTO: flickr.com / Wikimedia Commons

Klání 77letého Joea Bidena a 74letého Donalda Trumpa provází nebývalý zájem o zdravotní stav obou kandidátů. Nejen vyšší věk obou mužů, ale i dlouhý seznam zdravotních obtíží a prodělaných zákroků vzbuzují pochybnosti, zda zátěž, kterou s sebou náročná funkce nese, dlouhodobě zvládnou.   

Joea Bidena pálí žáha, má sennou rýmu a zvýšenou hladinu cholesterolu. V roce 2003 mu vyoperovali žlučník a v roce 1988 lékaři Bidenovi operovali dvě mozkové výdutě. U Trumpova vyzývatele měli lékaři také opakovaně podezření na rakovinu kůže a na některých problematických místech tkáň odstranili.

Výše uvedené informace vyplývají z obsáhlého prohlášení Bidenova osobního lékaře, který ovšem svému pacientovi přiznává celkově dobrou kondici. Pro výkon funkce prezidenta Spojených států nemá údajně demokratický politik žádná tělesná omezení. Biden nekouří, nepije alkohol a nejméně pětkrát týdně sportuje.

Na Bidena byl velký tlak, aby zveřejnil informace o svém zdravotním stavu. Jak už bylo řečeno, otázky zdraví a kondice jsou v těchto volbách s ohledem na vysoký věk obou kandidátů akcentované více než kdy předtím. Donald Trump byl při svém zvolení v roce 2016 jako 70letý nejstarším prezidentem v dějinách Spojených států. Joeu Bidenovi by při nástupu do úřadu v lednu 2021 bylo 78 let.

Podle Trumpa, který je nejstarším americkým prezidentem v dějinách, je Joe Biden příliš starý, ospalý a duševně pasivní. Trump svého vyzývatele dlouhodobě označuje přezdívkou Ospalý Joe.

Trumpovi odpůrci naproti tomu spatřují v prezidentových opatrných pohybech při pití vody stejně jako při chůzi známky mozkové mrtvice, zatímco některé jeho výroky připisují demenci.

Americký prezident je povinen se pravidelně podrobovat lékařským prohlídkám. Jejich výsledky zveřejňuje dobrovolně, veřejnost je už však zvyklá na to, že tak prezidenti skutečně činí. Trump zveřejnil podrobnější informace o svém zdravotním stavu v červnu 2020. Jeho krevní tlak podle prohlášení Bílého domu činil 121/79, vykazoval klidovou tepovou frekvenci 63 a jeho index tělesné hmotnosti (BMI) vyjadřující vztah mezi tělesnou hmotností a výškou činí 30,5.

I Donald Trump je oficiálně zcela zdravý, také on však kvůli vysokému věku vzbuzuje pochybnosti ohledně toho, zda by další čtyři roky v prezidentském úřadě zdravotně zvládl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články