Agrofert neprožívá nejlepší dny. Jeho výroční zpráva signalizuje výrazný pokles zisku, rostoucí závislost na veřejné podpoře a rekordní zadlužení. K nepříznivým trendům přistupují hrozby ztráty dotací a trestního stíhání kvůli auditům a podezřele objemné reklamě farmy Čapí hnízdo.
[ctete postid=“263653″ title=“Senátor Goláň chce přes NKÚ prošetřit všechny dotace, zakázky a pobídky Agrofertu“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/08/Goláň-ČP-385×230.jpeg“ excerpt=“Senátor Tomáš Goláň kritizuje Finanční správu, že napadá firmy kvůli reklamě “ permalink=“https://www.forum24.cz/senator-golan-chce-pres-nku-prosetrit-vsechny-dotace-zakazky-a-pobidky-agrofertu/“]263653[/ctete]
„Nemáme finanční problémy,“ reaguje mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka na citelně zhoršenou hospodářskou bilanci. Pochybnosti a otazníky vyvstávají po zveřejnění výroční zprávy za rok 2018. Varovný je především skokový meziroční růst krátkodobých úvěrů o 11 miliard korun a skutečnost, že nebýt přílivu domácích a evropských dotací a dalších úlev v celkové výši téměř 2 miliardy korun, propadl by se holding do ztráty.
Rekordní zadlužení
Z výroční zprávy vyplývá, že úvěry Agrofertu loni vzrostly na historicky nejvyšší úroveň 43,8 miliardy korun, což je o 8,2 miliardy více než v roce 2017. Celkový dluh se proti roku 2015 téměř zdvojnásobil. Podíl krátkodobých úvěrů se splatností do jednoho roku (32,8 miliardy) loni stoupl o polovinu.
To už podle ekonomických expertů nelze v čase prosperující ekonomiky považovat za zdravý a zcela bezproblémový vývoj. Celkové finanční závazky holdingu včetně dluhopisů a dalších zdrojů financování dnes dosahují astronomické výše 47,7 miliardy korun.
Konkrétním přiznaným příkladem současných problémů skupiny je překlopení dlouhodobého úvěru ve výši 2 miliardy korun na krátkodobý, který čerpá slovenská chemička Duslo Šala. Tento podnik podpořila v roce 2014 Ficova vláda za velmi netransparentních okolností obří daňovou úlevou ve výši 1,6 miliardy korun na výstavbu nového provozu. Ani to však zjevně nestačí a ke zpřísnění financování úvěru přistoupily banky poté, kdy Duslo nesplňovalo smluvní podmínky.
Pokles zisku o dvě třetiny
Druhým nepříznivým faktorem je meziroční pokles zisku Agrofertu ze 4,6 miliardy na 1,7 miliardy korun, tedy o téměř dvě třetiny, přičemž celkové tržby zůstávají zhruba stejné. Na vině je především zhoršení výkonu chemické a potravinářské divize – v tomto sektoru hlavně výsledek ztrátových pekáren Lieken ve východní části Německa.
„Vysoký dluh, obrovský propad výsledků kdysi klíčových chemiček, nulová akviziční impotence v zahraničí. To je Agrofert dnešních dnů,“ shrnuje aktuální stav ekonomický novinář Miroslav Motejlek.
V této souvislosti stojí za pozornost rostoucí závislost Agrofertu na veřejné podpoře. Loni pokračoval tučný příliv dotací a úlev, který celkově dosáhl téměř 2 miliard korun. Více než 1,5 miliardy obnášejí nárokové dotace v zemědělství a 276 milionů investiční dotace. Dalších 185 milionů dostaly jeho firmy na dorovnání garantovaných výkupních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů. Hlavně bioplynových stanic, jejichž podporu si ANO prolobbovalo podobně jako dříve biopaliva.
Dotace větší než zisk
Celková výše veřejné podpory Agrofertu přesáhla loňský zisk a bez jejího zapojení by se holding octl ve ztrátě. Mluvčí Karel Hanzelka optimisticky tvrdí, že „loňský vývoj a vyšší míra investic bude letos vyrovnána přínosem těchto aktivit“. Vliv dotací na bilanci skupiny bagatelizuje.
„Dotace neznamenají žádný zisk, jsou jen uhrazením části nákladů,“ prohlašuje zástupce koncernu, který je zdaleka největším lídrem v čerpání dotací na tuzemském trhu. Kolik firem se může pochlubit roční dvoumiliardovou „úhradou části nákladů“ z kapes daňových poplatníků? Nemluvě o tom, že stát řízený Andrejem Babišem jako firma nastavuje pravidla pro čerpání dotací výhodná zejména pro velké firmy, na úkor těch malých.
Problémy s financováním Agrofertu nepřímo připouští i předseda představenstva a správce svěřenského fondu AB Trust I Zbyněk Průša, který je ve výroční zprávě uveden jako osoba ovládající Agrofert. To je ovšem v rozporu s nálezem auditorů Evropské komise. Průša avizuje, že letos bude utlumena investiční aktivita holdingu, který se zaměří na splácení části dluhu.
Zástupci Agrofertu se sice snaží závěry výroční zprávy zlehčovat a vykreslovat výhled v růžových barvách, budoucí rizika však nelze přehlédnout. Vyplývají právě z auditů Evropské komise, konstatujících střet zájmů premiéra Babiše. Pokud se toto podezření potvrdí v závěrečných auditních zprávách, mělo by zásadní dopady pro Agrofert. Ztratil by nárok na evropské investiční dotace a problém nevypořádaného střetu zájmů premiéra by se přenesl i do České republiky.
Boj o dotace a úlevy
Druhým vážným rizikem je jednání o budoucím rozpočtu Evropské unie. Evropská komise chce snížit objem peněz na společnou zemědělskou politiku a především chce ukončit nesmyslnou dotační podporu agrokoncernů. Na zastropování nárokových dotací by vydělaly rodinné farmy, jimž byly původně tyto peníze určeny, a agrokolosy typu Agrofert by obdržely o stovky milionů korun ročně méně.
Proto Babišova vláda tolik usiluje o dobrovolnost zastropování, které jí nehraje do karet. V jasném střetu zájmů při vyjednávání o unijním rozpočtovém výhledu se ocitá nejen premiér Babiš, ale i dlouholetý agrolobbista a ministr zemědělství Miroslav Toman.
I kvůli „úhradě části nákladů“ Agrofertu vláda nepodporuje ukončení státního zvýhodnění biopaliv na řepkové bázi, která neprokázala svoje avizované přednosti, spolkla desítky miliard, a Evropa od jejich podpory ustupuje.
Každý výpadek v dotacích a jiné státní podpoře dnes Agrofert pocítí o to víc, a proto se bude zuby nehty snažit o jejich udržení.
Riziko zpřísnění úvěrů
V neposledně řadě hrozí riziko trestního stíhání některých manažerů holdingu, ale i firem jakožto právnických osob. Policie vyšetřuje podezření z krácení daní z nadhodnocené či fiktivní reklamy v nereálném objemu 272 milionů korun, objednanou desítkami firem Agrofertu u ztrátové společnosti Farma Čapí hnízdo.
[ctete postid=“263260″ title=“Agrofert fabuluje o svém majiteli. Obhajuje ho i Filip, za auditem vidí „cizí zájmy““ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/08/Filip-audit-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Agrofert uvádí jako svého majitele správce svěřenského fondu Zbyňka Průšu. Brání se “ permalink=“https://www.forum24.cz/agrofert-fabuluje-o-svem-majiteli-obhajuje-ho-i-filip-za-auditem-vidi-cizi-zajmy/“]263260[/ctete]
Navíc není jasné, co vyplyne z analýzy státního zastupitelství, kterou vypracovalo na základě zjištění předběžného auditu Evropské komise. „To, co tam je napsané, je závažné a mohlo by zavdávat podezření z trestného činu,“ uvedl v červnu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Riziko trestního stíhání spolu s dalšími problémy se může projevit ve snížení důvěryhodnosti Agrofertu jakožto bankovního klienta. Mohl by se tak opakovat „efekt Duslo Šala“, kdy budou banky požadovat silnější garance splácení úvěrů, což může vyústit v tlak na rychlejší splátky.
„Může se stát, že instituce budou chtít vyšší záruky nebo že se velký úvěrový apetit Agrofertu promítne do úrokových nákladů. To může ovlivnit nejen finanční toky, ale i hospodářské výsledky pro nadcházející období,“ dodává k už nyní velkému podílu krátkodobých úvěrů analytik Saxo Bank Tomáš Daňhel.
A to už by byl problém, který by zásadně ovlivnil budoucnost i takového kolosu, jako je Agrofert. Andrej Babiš má o důvod víc setrvat za každou cenu ve vládě, i kvůli snaze udržet neutěšenou situaci jeho impéria pod kontrolou.