Soud musel opět umravnit Zemana. Prezident znovu nedodržel Ústavu ČR

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Ústavní soud se musel opět zabývat chováním Miloše Zemana. Prezident totiž znovu nedodržel Ústavu ČR. Nepodepsal zákon, takzvaný Daňový balíček. Nevetoval ho, ale posunul ho, aby vešel v platnost. Pochyby některých zákonodárců, zda je v takovém případě zákon platný, vyřešil právě Ústavní soud. Ten mimo jiné konstatoval, že schválený zákon prezident musí podepsat, nebo vetovat. Nic jiného.

„Podpis prezidenta není podmínkou vyhlášení zákona, přestože prezident je povinen přijatý návrh zákona podepsat,“ uvedl pro ČTK Jaroslav Fenyk, místopředseda Ústavního soudu, který je zároveň i soudce zpravodaj.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Podobné situace už ale v minulosti nastaly. Pokud není zákon výslovně a jasně vetován, platí i bez podpisu prezidenta.

Úterní rozhodnutí Ústavního soudu tak opět připomnělo několik smutných faktů. Předně máme prezidenta, který nedodržuje Ústavu České republiky. Tedy nerespektuje naprosto základní pilíř, na kterém tato země stojí. Máme prezidenta, který se chová zvláštně, a máme prezidenta, který vlastně není ani tak moc potřeba.

Nejde ani tak o to, jakého zákonu se spor týkal, ale o to, že Ústava dává prezidentovi jen dvě možnosti, a Zeman si dovoluje přijít se svojí vlastní, třetí možností. A argument, že to před ním už prezidenti udělali, neobstojí. Každý by se měl chovat tak, aby on sám Ústavu dodržoval.

Zeman Ústavu neporušil poprvé a ani naposledy. Bohužel se chystá na svůj možná nejodpudivější krok v politické kariéře. Hodlá po volbách jmenovat premiérem znovu Babiše, ať volby dopadnou, jak dopadnou. Už avizoval, že nebude respektovat volební koalice, ale že vítěz voleb je pro něj jednotlivá strana, která získala nejvíce hlasů. A kdyby to náhodou Babiš nebyl, Zeman si jistě vytvoří nejaké své další dětinské pravidlo. Například že premiérem bude ten lídr, kterému je přes 60 let. Že je to trapné a hloupé? Ano. Ale něco podobného se v této zemi s tímto prezidentem skutečně může stát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články