Soud poslal slovenského exministra Kaliňáka do vazby. Politik podal stížnost

Bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák (Úřad vlády Slovenské republiky / se souhlasem)

Bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák | FOTO: Úřad vlády Slovenské republiky / se souhlasem

Obviněný bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák bude stíhán vazebně. Rozhodl o tom dnes soudce Specializovaného trestního soudu, oznámila mluvčí soudu Katarína Kudjáková. Kaliňák podal proti verdiktu stížnost, kterou projedná Nejvyšší soud SR. Na jeho rozhodnutí bude někdejší politik čekat ve vazbě.

Spolu s Kaliňákem policie tento týden z několika trestných činů včetně založení a podpory zločinecké skupiny obvinila také expremiéra a šéfa opozičních sociálních demokratů (Směr –⁠ SD) Roberta Fica. V kauze jsou stíhány i další dvě osoby včetně někdejšího policejního prezidenta.

()

K případnému vazebnímu stíhání expremiéra Fica, o které policie a prokuratura také usiluje, musí dát nejprve souhlas slovenská sněmovna, protože expremiér je na rozdíl od někdejšího dlouholetého místopředsedy Směru –⁠ SD Kaliňáka poslancem. Prokuratura příslušnou žádost předložila sněmovně v pátek.

Žalobce žádal uvalit na Kaliňáka vazbu z obavy, že by exministr na svobodě mohl například ovlivňovat svědky nebo další obviněné, případně jinak mařit vyšetřování. Kaliňák podle svých obhájců obvinění označil za politickou kauzu. Obhajoba tvrdila, že v případu neshledala žádný důvod k vazebnímu stíhání, poukazovala rovněž na dlouhý časový odstup od údajného spáchání trestných činů po exministrově obvinění.

„Strana Směr –⁠ sociální demokracie stojí plně za Robertem Kaliňákem. Je to nevinný člověk a je obětí politických represí,“ reagoval Směr –⁠ SD na rozhodnutí soudu v prohlášení. Strana také uvedla, že státní mafie pod vedením prezidentky, premiéra a dalších osob zneužila vyšetřovatele, vydírala soudce a rozhodla se všechny oponenty pozavírat. Směr –⁠ SD také ohlásil „mobilizaci za demokracii a právní stát“ a veřejnost vybídl, aby příští týden přišla k budově parlamentu.

(Profimedia)

Policie podezírá Fica a Kaliňáka mimo jiné z toho, že v době, kdy byli u moci, zneužívali policii a finanční správu k diskreditaci politických oponentů, mezi nimi i bývalého prezidenta Andreje Kisky a někdejšího opozičního politika Igora Matoviče, který je nyní ministrem financí. Ficova strana skončila po porážce v parlamentních volbách, které se konaly na konci února 2020, v opozici. Následně Slovensko zažilo v různých kauzách několik vln zatýkání někdejších vysokých úředníků z Ficovy éry, ale také podnikatelů a pracovníků justice včetně soudců. Někteří ze stíhaných začali spolupracovat s policií, a vyvázli tak s podmínkou.

Bývalý trojnásobný slovenský premiér Fico už stíhání opakovaně označil za politickou mstu a obvinění za vymyšlené, s cílem ho umlčet. Fico dlouhodobě také zpochybňuje stíhání některých obviněných v souvislosti se zmíněnými vlnami zatýkání a slovně útočí na vybrané kriminalisty, prokurátory a soudce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]