Soud povolil matce Navalného navštívit syna ve vazební věznici. Ta v ten den zakázala návštěvy

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj (Navalny.com)

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj | FOTO: Navalny.com

Ruský soud povolil matce opozičního politika Alexeje Navalného, aby navštívila svého syna ve vazební věznici. Mělo se tak stát 15. února. Moskevské středisko předběžného zadržení „Kremelský Centrál“, kde režim Navalného zadržuje, však přesně od tohoto dne zakázalo osobní návštěvy vězňů. Jako oficiální důvod uvedlo, že jde o jedno z opatření v boji proti šíření COVID-19.

„Včera skutečně zavedli omezení kvůli koronaviru. No, dlouhodobé termíny už byly zakázány, a nyní zakázali i ty krátkodobé, pokud tomu dobře rozumím. Přesněji řečeno, nejde o zákaz, ale omezení. Každé izolační oddělení se rozhoduje podle situace,“ dodal k zákazu tajemník komise dohlížející na podmínky ve vězení Alexej Melnikov v rozhovoru pro server MBK Media. O skutečnosti, že soud dovolil Ljudmile Navalné návštěvu ve vyšetřovací vazbě, informovala novinářka Zoja Svetovová.

Moskevské vazební věznice uvolnily protikovidová omezení 25. ledna. Proč ale zákazy opětovně zavedly, však jejich ústředí nijak nevysvětlilo. Nejde o první překážku v kontaktu rodiny s Navalným. V lednu si jeho matka stěžovala, že jí ve vězení sdělili, že od ní nemohli přijmout dopisy pro syna kvůli technickým problémům.

Režim zadržuje Navalného ve vyšetřovací vazbě od 17. ledna – bezprostředně od okamžiku jeho návratu z Německa. Před časem také změnil jeden jeho starší podmíněný trest na skutečný. Týká se případu Yves Rocher. Kromě toho proti němu režim vede i soud pro urážku na cti veterána druhé světové války.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]