Soud rozhodl nezávisle, prohlásil Babiš. Řekl, proč nebyl u vynesení rozsudku

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Předseda hnutí ANO a kandidát na prezidenta Andrej Babiš byl v pondělí dopoledne společně s Janou Nagyovou zproštěn obžaloby. Podle soudce Jana Šotta nebylo dokázáno, že by skutek popsaný v obžalobě byl trestným činem. Bývalý premiér na tiskové konferenci v Průhonicích řekl, že jde o dobrou zprávu pro Českou republiku a její občany. 

Andrej Babiš v úvodu poděkoval své rodině a Janě Nagyové. Pro všechny z nich byl celý proces traumatickým zážitkem. Zopakoval, že neporušil zákon a že jde o kauzu využitou v rámci voleb, která, jak připomněl, začala těsně před sněmovními volbami roku 2017.

()

Podle Babiše jde o dobrou zprávu pro Českou republiku a její občany. Soud totiž rozhodl nezávisle. „Žijeme v právním státě a máme nezávislou justici,“ řekl Andrej Babiš.

O žádání satisfakce nepřemýšlel. Tímto pro něj kauza končí, jak řekl, a výsledek soudního procesu se podle svých slov nebude snažit využít ve svůj prospěch v prezidentské kampani. Nechce se již vracet ani k tomu, čí je tedy podpis na akciích Agrofertu, který ani podle soudce Šotta nepatří jeho synovi.

U soudu dnes nebyl, protože tam nechtěl být. „Po šesti letech, kdy bojujete za pravdu, máte nějaké emoce a já jsem si je vyřídil ve své ložnici,“ vysvětlil bývalý premiér.

Na dotaz, zda se hodlá omluvit české justici za svá slova o tom, že jde o první politický proces od revoluce, odpověděl, že je pravda, že se jednou špatně vyjádřil. Mluvil o procesu v emocích a za to se omlouvá. Trvá ovšem na tom, že šlo o politické trestní stíhání. „Kdybych nešel do politiky, nikdy bych před soudem nestál,“ nezapomněl již tradičně připomenout.

Babiš uvedl, že se v úterý chystá do Paříže za francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Přijme ho v Elysejském paláci a hovořit by spolu měli o Evropě nebo válce na Ukrajině.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články