Soud rozhodl ve věci výroků Andreje Babiše na adresu Miroslava Kalouska. Verdikt ale hned neoznámí

Eric Drooker

Devět měsíců poté, co předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek podal dovolání ve sporu ohledně obvinění pronesených premiérem Babišem (ANO) v Poslanecké sněmovně v červenci 2018, padl verdikt. Jak rozhodnutí zní, ale Nejvyšší soud zatím nezveřejnil. Podle jeho mluvčího tak učiní ve čtvrtek 30. dubna.

Server Seznam Zprávy z justiční databáze zjistil, že soud dospěl k rozhodnutí v tomto sporu už 15. dubna. Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček redakci sdělil, že bližší informace zatím nelze poskytnout, a doplnil, že na úřední desce na webové stránce soudu bude veřejně vyhlášeno 30. 4.

„Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech,” prohlásil Andrej Babiš v červenci 2018 v sále Poslanecké sněmovny během jednání o důvěře vládě na adresu šéfa poslanců TOP 09, které živě přenášela Česká televize. Doplnil také obvinění, že „rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky“. Později Kalousek uvedl, že se kvůli Babišovu nařčení z opilosti obratem podrobil testu na alkohol – s negativním výsledkem.

Počátkem října téhož roku, 2018, podal prostřednictvím svého advokáta Stanislava Balíka na premiéra Andreje Babiše žalobu. „Běžné urážky bych dokázal přejít,“ uvedl. „ Ale pokud mě předseda vlády nepravdivě obvinil z trestných činů, to jsou výroky, které nemůžu nechat jen tak,“ vysvětlil své rozhodnutí řešit věc soudní cestou Miroslav Kalousek. A to poté, co premiér Babiš nevyslyšel výzvu k omluvě.

Po necelých čtyřech měsících, koncem ledna 2019, Okresní soud Praha-západ řízení zastavil a spor ohledně nařčení veřejně pronesených předsedou vlády Andrejem Babišem postoupil mandátovému a imunitnímu výboru Sněmovny. Kalousek se odvolal k vyšší instanci a dál trval na tom, že se omluvy za nactiutrhačné výroky hodlá domáhat občanskoprávní žalobou na ochranu osobnosti.

Na začátku dubna 2019 Krajský soud v Praze rozhodnutí prvoinstančního soudu potvrdil výrokem, že spor mezi Kalouskem a Babišem patří před mandátový a imunitní výbor dolní komory Parlamentu, nikoli před soud. Miroslav Kalousek poté médiím sdělil, že tento výbor o věci jednat nebude, protože se s tím na něj vůbec neobrátí. Dále uvedl, že pokud je mu upíráno právo na nestranný proces, má v úmyslu přistoupit k mimořádným opravným prostředkům. Později podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Zda s dovoláním uspěl a premiér bude k omluvě za své výroky soudně donucen, teprve uvidíme. Kalousek je přesvědčen, že na omluvu má nárok a že podobná veřejně vyslovená obvinění by neměla zaznívat nikde, ani ve Sněmovně. Babiš trvá na tom, že i na podobné výroky se vztahuje poslanecká imunita a nikdo by se neměl bát, že se za ně dočká soudního postihu. K jakému rozhodnutí aktuálně dospěl Nejvyšší soud, se dozvíme ve čtvrtek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]