Soud s Babišem může pokračovat podle plánu. Oba vyžádané posudky už soudce obdržel

Andrej Babiš (ANO) v soudní síni jako obžalovaný v kauze Čapí hnízdo (ČTK / Vondrouš Roman)

Andrej Babiš (ANO) v soudní síni jako obžalovaný v kauze Čapí hnízdo | FOTO: ČTK / Vondrouš Roman

Dva znalecké posudky, které si soud vyžádal před přerušením jednání v kauze Čapí hnízdo, v níž je obžalován kandidát na prezidenta Andrej Babiš a bývalá manažerka Agrofertu Jana Nagyová, experti už vyhotovili a odevzdali, uvedl deník Seznam Zprávy. Jeden posudek se týká údajného podpisu Andreje Babiše mladšího, jehož pravost tento svědek popírá, druhý se zabývá jeho zdravotním stavem.

Soudce Jan Šott žádané odborné posudky obdržel ve středu 7. 12. a ve čtvrtek 8. 12., sdělil mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig deníku Seznam Zprávy. Soud tedy může 19. 12. pokračovat, jak bylo naplánováno.

Ve svém odborném posudku soudní znalec Aleš Čulík uvádí výsledky svého zkoumání zaměřeného na podpis k převodu akcií společnosti Farma Čapí hnízdo. Zaměřil se na to, kdo příslušné dokumenty ve skutečnosti podepsal. Andrej Babiš mladší totiž jak na policii, tak i později v soudní síni vypověděl, že podpis není jeho, a trvá na tom, že zmíněné listiny nikdy nepodepsal.

()

Znalec se zabýval třemi dokumenty, jmenovitě smlouvami k převodu akcií z firmy ZZN Agro Pelhřimov, protokolem o předání a převzetí těchto akcií ze dne 31. prosince 2007 a smlouvou z 16. února 2008, která říká, že akcie Farmy Čapí hnízdo byly z Andreje Babiše mladšího převedeny na Martina Herodese, bratra Babišovy manželky Moniky.

Znalec Aleš Čulík už jeden posudek pro potřeby soudu vypracoval, ale podle vlastních slov neměl k jednoznačnému závěru dost materiálu v podobě vzorků písma. Zda mu byly další podpisy obžalovaného Babiše poskytnuty, není známo. Redakci Seznam Zpráv prezidentský kandidát odpověděl, že o tom nic neví. Michael Bartončík, jeho advokát, nepřijímal hovory a na SMS zprávy neodpověděl.

V dalším posudku se znalkyně Gabriela Leblová a Jindřiška Záhorská zabývaly zdravotním stavem Babiše mladšího. Konkrétně měly posoudit, zda je coby svědek v projednávaném případu věrohodný. K podrobnostem se soud podle slov mluvčího Weniga nemůže vyjadřovat. Obsah znaleckého posudku a jeho závěry nezná zatím ani svědek Andrej Babiš mladší

U soudu, který tak opět začne pět dní před Vánocemi, by tedy měli se svými výpověďmi nejprve přijít na řadu všichni tři zmínění znalci: Čulík, Leblová a Záhorská. V dalších dnech pak mohou zaznít závěrečné řeči. Rozsudek by mohl padnout na začátku roku 2023, možná ještě před prezidentskými volbami.

Přitom právě vyřešení oné podstatné záležitosti s podpisy by mohlo být tím, co ovlivní závěrečný soudní verdikt a přispěje k objasnění, zda se při žádosti o dotaci skutečně falšovaly podpisy, a při získávání dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo tak byl spáchán dotační podvod.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články