Soud se zastal sedláka Rady proti Agrofertu

F24

Bohumír Rada | FOTO: F24

Krajský soud v Brně dal za pravdu zemědělci Bohumíru Radovi v jeho sporu s podnikem Agro Jevišovice z holdingu Agrofert. Rada se jako majitel firmy Agro Boskovštejn soudí o neplatnost výpovědi podnájemní smlouvy na zhruba 1000 hektarů polí na Znojemsku, kterou dostal začátkem roku 2014. Zprávu přinesla ČTK.

Loni u Okresního soudu ve Rada neuspěl, ale krajský soud ve středu vyhověl jeho odvolání a spor vrátil okresnímu soudu.

V žalobě Rada říká, že výpověď nemůže být platná, protože přesně nevymezuje konkrétní pozemky. Podle Okresního soudu bylo ale všechno v pořádku a přistoupil i na argument žalovaného, že žaloba byla podaná až po promlčecí lhůtě, která uplynula na jaře roku 2017. Žalobu Rada podal na podzim toho roku. Argumenty krajského soudu nebudou do doby doručení rozsudku oběma stranám zveřejněny.

Momentálně na polích dva roky hospodaří Agro Jevišovice. Rada by chtěl v případě soudního vítězství požadovat náhradu škody.

Spory mezi subjekty začaly v roce 2011. Rada z malého Agrodružstva Jevišovice vybudoval jeden z největších zemědělských podniků v Česku, akciovou společnosti Agro Jevišovice. Dostal se však do insolvence a firmu prodal ve zmíněném roce současnému premiéru Andreji Babišovi (ANO). Ve smlouvě se Agro Jevišovice podle Rady zavázalo, že bude novému podniku Agro Boskovštejn pronajímat 1500 hektarů půdy.

Tuto smlouvu ale nikdy nezaregistrovalo na pozemkovém úřadě, vložilo do něj až smlouvu na 1200 hektarů. Postupně však veškeré nájemní smlouvy ukončilo, takže Rada dnes hospodaří pouze na svých pozemcích a na těch, které má pronajaté od fyzických osob. Agro Jevišovice hospodaří podle informací na webu na více než 8200 hektarech, Rada zhruba na 1250 hektarech.

Podnik patřící v té době do Babišova Agrofertu zničil v červnu 2015 Radovu úrodu na téměř 300 hektarech polí. Prý proto, že rada pozemky osel neoprávněně, aniž ho měl v podnájmu. Rada podal trestní oznámení, ale policie ho o dva roky později odložila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner