Soud začal projednávat Hamáčkovu žalobu na novináře Seznamu. Měnil exministr informace za Sputnik?

Předseda ČSSD, ministr vnitra Jan Hamáček  (ČTK)

Předseda ČSSD, ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: ČTK

Obvodní soud pro Prahu 5 začal projednávat žalobu bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na majitele webu Seznam.cz a reportéry Jana Kroupu a Kristinu Cirokovou. Zpravodajský server loni v květnu uvedl, že Hamáček na interní schůzce hovořil o úmyslu „vyměnit mezinárodní skandál“ kolem explozí ve Vrběticích na Zlínsku za dodávky ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Bývalý ministr tvrzení odmítá a podle údajů na justičním serveru infosoud požaduje deset milionů korun. Jednání u soudu je kvůli projednávání utajovaných informací neveřejné.

„My jsme přesvědčení, že jsme napsali pravdu, a věříme tomu, že soud to zjistí taky,“ prohlásil před jednáním Kroupa. Server podle něj předložil soudu řadu důkazů, které tvrzení reportérů podpoří. Hamáček se k jednání nedostavil, jeho advokátka nechtěla kauzu komentovat. Zda bude někdejší ministr u soudu vypovídat, soudkyně Eva Harmachová podle advokátky zatím nerozhodla.

()

Účastníci řízení se kvůli utajovaným informacím po zahájení řízení přesunuli do zabezpečené místnosti a museli odevzdat mobilní telefony. Veřejnost je z jednání vyloučena.

Jednání mělo začít již v únoru. Soudkyně ale žalobu projednávat nezačala, protože si vyžádala dokumenty související s trestním oznámením Hamáčka, které kvůli článku podal a které policie odložila.

Vrbětice zasáhly v roce 2014 dvě exploze. Při výbuchu prvního z muničních skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý sklad explodoval v prosinci téhož roku. Loni 17. dubna tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) s Hamáčkem oznámili, že české orgány činné v trestním řízení podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby, že v muničních skladech umístili nástražné zařízení, které způsobilo výbuch. Rusko účast svých agentů na explozích popírá. Kauza vedla k vážné diplomatické roztržce mezi Českem a Ruskem a ke vzájemnému vypovídání diplomatů.

Server Seznam Zprávy následně počátkem května s odkazem na své zdroje zveřejnil, že Hamáček chtěl v dubnu odcestovat do Moskvy s plánem „vyměnit mezinárodní skandál“ za dodávky Sputniku V a možnost, že by se v Praze uskutečnil summit amerického a ruského prezidenta.

Hamáček informace v minulosti důrazně popřel, zpráva serveru Seznam Zprávy je podle něj plná lží a spekulací. Uvedl, že v žádném okamžiku neplánoval „jakýkoliv výměnný obchod s Ruskem“. Šéfredaktor webu Jiří Kubík už dříve prohlásil, že Seznam Zprávy jsou připraveny pravdivost svých zjištění u soudu prokázat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články