Soud zprostil Netíka dvou obžalob. Veřejně přitom schvaloval válku na Ukrajině

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Jakuba Netíka v pondělí zprostil soud v Litoměřicích dvou obžalob. Rozsudek je ale nepravomocný. Žalobce, který Netíka vinil ze šíření poplašné zprávy a z veřejného schvalování a ospravedlňování zločinu proti míru, se na místě odvolal. Informoval o tom Deník.cz.

Netík, vyučený malíř pokojů, se měl těchto trestných činů dopustit hned v několika videích, která vysílal mobilem živě na facebook. Týkala se odmítání vakcíny proti covidu-19 a hájení ruské invaze na Ukrajině. Za tyto trestné činy by mu hrozily až tři roky ve vězení.

Obviněný své jednání nepopíral. Podle soudu ale nakonec jeho výroky trestné nebyly, přestože například nesouhlasil s Netíkovým tvrzením, že by vakcína Pfizeru měla pozabíjet tisíce lidí, a odkázal i na zprávu Státního ústavu pro kontrolu léčiv se zcela jinými závěry. „Nebylo to způsobilé k vyvolání obavy z ohrožení života a zdraví,“ řekla Markéta Bitterová z okresního soudu v Litoměřicích.

Rozhodnutí odůvodnila i tím, že Netík své výroky mířil na publikum, které sdílí jeho hodnoty. Na facebooku ho mělo sledovat kolem pěti tisíc lidí. Desítky z nich ho pak také přišly fyzicky podpořit do Litoměřic.

Znaky trestného činu soudkyně neviděla ani ve výrocích ospravedlňujících ruskou invazi na Ukrajinu. „Je to prostě jeho názor na věc,“ zhodnotila soudkyně s tím, že videa nevyvolávala nenávist ani neohrožovala demokracii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články